Bir zamanlar “Süper”dik!

Sportif anlamda Türkiye’de adı geçen, özellikle voleybol ve futbol dallarında temsilcileri ile kendinden çokça söz ettiren Çanakkale, şimdilerde göz göre göre silindi gitti. Futbolda, Çanakkale’nin efsanesi bir zamanların fırtınası Dardanelspor Amatör Lig’e, Boğazın Sultanları Çanakkale’nin gururu Çanakkale Belediyespor Kadın Voleybol Takımı ise Vestel Venüs Sultanlar Ligi’nden düştü. Çanakkale sportif anlamında önlemez bir düşüşle profesyonellikten, amatörlüğe dikey geçiş yaptı.

Türkiye’de adından söz ettiren, yetiştirdiği futbolcular ile adeta altyapı anlamında Türk sporuna olumlu katkılar sunan Dardanelspor, 90’lı ve 2000’li yılların başında adeta fırtına gibi esiyordu. Süper Lig’de özellikle Galatasaray karşısında alınan galibiyet Çanakkalelilerin hala daha evlerinde poster şeklinde dururken, 2019 yılı spor anlamında Çanakkale’nin kâbusu oldu.

Dardanelspor gibi bünyesindeki voleybolcular ile özellikle Dünya Şampiyonu Vakıfbank ve Eczacıbaşı ile aynı ligde, Vestel Venüs Sultanlar Ligi’nde mücadele gösteren Çanakkale Belediyespor Kadın Voleybol Takımı’nın maçlarının olduğu gün Anafartalar Spor Salonu’nda çıt çıkmazken, şimdi yetkililerin çıtı çıkmıyor.

Çanakkale’nin voleybolda ve futbolda süper ligde mücadele eden ekipleri 2019 yılı içerisinde yaşadıkları büyük düşüş ve yatırımsızlıktan dolayı liglerinden düştüler. Performans düşüklüğü ve kulüplerin adeta sahipsiz bırakılması, başarıları gölgelerken, Çanakkale’nin spor karnesine eksi şeklinde yansıdı.

Dardanelspor, geçtiğimiz hafta sonu Süper Amatör Ligi’nin şampiyonu Bozcaadaspor ile karşılaştı ve sahadan penaltılar sonucunda mağlup ayrıldı. Bozcaada’ya (5-4) yenilen Çanakkale’nin efsanesi Dardanelspor böylelikle Süper Amatör Lig’e düştü. Önümüzdeki sene Çanspor, Bigaspor, Geliboluspor, Yenice, Ezinespor ile karşılaşacak olan Dardanelspor başta taraftarına, sonrasında Çanakkalelilere hayal kırıklığı yaşatmış oldu.

Öte yandan, voleybolda geçen sezon Sultanlar Ligi’nden düşen Belediyespor Kadın Voleybol Takımı, Seramiksan’ın haklarını alarak tekrar Vestel Venüs Sultanlar Ligi’ne dönmüştü. Sezonun başından sonuna kadar istikrarsız bir performans sergileyen takım tüm çabalara rağmen, Sultanlar Ligi’nde kalmayı başaramadı. Böylelikle Çanakkalelilerin gurur kaynağı, adından Türkiye’de söz ettiren Çanakkale Belediyespor’da bir alt lige düşen profesyonel takım oldu.

Yaşanan düşüşlerin arkasında yatan nedenlerin iyi araştırılması ve bu düşüşlerin kısa vadede kalmasını dileyen Çanakkaleliler, “Takımlarımızın arkasındayız, onlar bu şehrin gurur kaynakları ama hak ettiğimiz yerlerde kendilerini görmek istiyoruz” vurgusunda bulundular.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com