O, kaybolan mesleğin ustası

Bazı kaybolan ve artık eskisi kadar rastlamadığımız meslekler Çanakkale’de yer yer vatandaşları tarafından görülüyor. Bu mesleklerden birisi olan seyyar bıçak bilemeciliği Çanakkale’de Alaaddin Çetinkaya tarafından halen sürdürülüyor.

Restoranların, dükkânların olmazsa olmaz araç-gereçlerinden olan bıçaklar zaman içerisinde köreliyor. Kullanıma bağlı olarak körelen bıçaklar Çanakkale’de çöpe atılmak yerine Alaaddin Çetinkaya’yı buluyor. Çetinkaya her gün Çanakkale’de bilindik sokaklarda seyyar arabasıyla gezerek işini icra ediyor. Dükkanlarda bilenmesi gereken bıçaklar Alaaddin Çetinkaya’ya teslim edilerek, o ilk günkü keskin hallerine geri dönüyorlar.

Çetinkaya, kendisi ile yaptığımız röportajda, “Bu iş ustalık gerektirir” vurgusunda bulundu.

“Esnaf vermiş olduğum hizmetten oldukça memnun”

Alaaddin Çetinkaya, “Çanakkale’de gezerek esnafın kullanmış olduğu kesici aletleri biliyorum. Bu işlem çalışanlar için oldukça caziptir. Bu işte zaman kaybı olmamaktadır. Esnaf benden ve vermiş olduğum hizmetten oldukça memnun.

“1974’ten beri bu işi yapıyorum”

1974’den beri ben bu işi yapıyorum. 10 sene ara vermiştim, şimdi tekrar aktif bir şekilde devam ediyorum. Bu işin zorluğu insanların merakı… İnsanlar çok merak ettikleri için biraz fazla yaklaşıyorlar. Bu makinede bilenen bıçak makineden dolayı bazen sekme yapabiliyor. Bir keresinde birisi bir bıçak göstermek istedi, makineden sekti ve elime vurdu. Bıçaklar keskin olduğu için haliyle elim kesildi ve sekiz dikiş atıldı. İnsanları makineden uzak tuttuğumuz zaman, bu insanların hoşuna gitmiyor ama bizim için oldukça önemli.

“Bıçağın önce yüzüne bakıyoruz”

Bıçağın önce yüzüne bakıyoruz. İncelmeme mi istiyor, ne sıkıntısı var onu tespit ediyoruz. Sonrasında gereken işlemi yaparken, makineden kaynaklanan ısınmayı gidermek için suya sokuyoruz. Bileme işlemi sırasında bıçak körelmemektedir…” dedi.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com