CHP’li Özgür Ceylan: “Hükümetin değil, devletin valisi ol!”

Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Truva Otel’de düzenlediği kahvaltı organizasyonunda basın mensupları ile bir araya geldi. CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan’ın da katıldığı kahvaltının ardından gündeme dair açıklamalar yapan Ceylan, Vali Orhan Tavlı’yı GESTAŞ’a AK Parti ve MHP’li üyeleri atamasından dolayı eleştirerek, “Bu dönem milletin oylarıyla seçilmiş İl Genel Meclisi oluşturulduktan sonra GESTAŞ’a bizim iki üyemizin atanması gerekiyordu. Fakat Sayın Valimiz burada baskıdan korktu, diye düşünüyorum ben. Kendisini hükümetin değil, devletin valisi olmaya davet ediyorum” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan, Truva Otel’de düzenlenen kahvaltı organizasyonunda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gündeme dair açıklamaların yapıldığı organizasyonda, Ceylan’ın eleştiri oklarının hedefinde ilk olarak Vali Orhan Tavlı vardı.

“Vali baskıdan korktu, o yüzden böyle bir karar aldı”

Ceylan, “GESTAŞ’ta yönetime etik dışı bir atama söz konusu. Bu dönem milletin oylarıyla seçilmiş il genel meclisi oluşturulduktan sonra GESTAŞ’a bizim iki üyemizin atanması gerekiyordu. Çünkü halk bir seçim yaptı ve önümüzdeki 5 yıl il genelde bizi CHP yönetecek dedi. Fakat sayın Valimiz burada baskıdan korktu, diye düşünüyorum ben. Korktuğu için de böyle bir karar aldı. Kendisini hükümetin değil devletin valisi olmaya davet ediyorum. Çünkü bu yaptığı milletin oylarını geçersiz saymaktır” dedi.

“Laiklik karşıtı Hayrat’a Bakanlık müdahale etmeli”

Özgür Ceylan’ın ikinci olarak değindiği konu Öğretmen Evi’nin bahçesinde kermes düzenleyen Hayrat Derneği’nin Laiklik karşıtı yayınlar yapması ve buna rağmen Milli Eğitim’in o derneğin faaliyetlerine izin vermesiydi. Ceylan, “Öğretmen Evi’nde Hayrat diye bir derneğin kermesi var. Fakat bu derneğin Laiklik karşıtı, Türkiye Cumhuriyeti karşıtı bir yayını dağıttığına şahit olduk. Orası Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde olan bir yer. Bunun iki boyutu var, eğer bu durumdan haberleri yoksa bu olaya derhal müdahale etmeleri lazım. Ama eğer haberleri varsa ve buna izin vermişlerse ortada bir suç var demektir bu. O halde her türlü ayrılıkçı terör örgütü orada her şeyi yapabilir demek bu. Bir an önce Milli Eğitim Müdürlüğü’nü göreve davet ediyorum” şeklinde konuştu.

“ÇOMÜ bir aile üniversitesi olmuş”

Ceylan son olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ndeki kadrolaşmadan dem vurarak şöyle konuştu: “ÇOMÜ bir aile üniversitesi konumuna getirilmiş durumda… 250 kişilik bir kadrolaşma söz konusu. Ben bu konuda bir soru önergesi verdim. Bununda bir an önce cevaplanmasını istiyoruz. Kadrolaşma liyakatle yapılmadığı sürece devletin en önemli kurumlarının işlev yapamaz hale geldiğini görüyoruz.”

Özgür Ceylan’ın açıklamalarından sonra toplantı, karşılıklı soru cevapla devam etti.

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com