Çanakkale’de bir ilk…

Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, Türkiye Barolar Birliği’ni ve 79 Baroyu temsilen Tahkim Merkezi’nin 5 kişilik Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Şarlan, Türkiye’deki avukatları temsilen görev yapacak. Bu başarı, Çanakkale’de hukuki görev anlamda ilkler arasında kayıtlara geçti.

26 Ekim 2015 tarihinde yayımlanan bir kanunla, Türkiye ve yurt dışındaki ticari aktörlerin, şirketlerin aralarındaki uyuşmazlıkları gidermek amacıyla İstanbul Tahkim Merkezi kuruldu. İstanbul Tahkim Merkezi’nin Yönetim Kurulu’nda Türkiye Barolar Birliği’ni temsilen artık Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan bulunacak.  Şarlan, Türkiye Barolar Birliğinde yapılan seçimle önce Genel Kurul üyesi oldu, sonrasında ise İstanbul’da yapılan Genel Kurul’da Türkiye Barolar Birliği’ni temsilen İstanbul Tahkim Merkezi’nin 5 kişilik Yönetim Kurulu üyelerinin arasına ismini yazdırdı.

Tahkim Kurulu Merkezi’nde Çanakkale’den bir ismin yer alması kentte bir ilk olurken, Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, İstanbul Tahkim Kurulu Merkezi ve süreç hakkında gazetemiz Gündem’e bilgilendirmede bulundu.

“İstanbul Tahkim Kurulu Merkezi, bağımsız ve tarafsız bir kurumdur”

Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, “İstanbul Tahkim Kurulu Merkezi gerek Türkiye’de gerekse yurt dışındaki ticari aktörler arasındaki uyuşmazlıkların, yani şirketler arasında hukuki uyuşmazlık çıkması halinde, bu uyuşmazlığın çözümü için oluşan alternatif bir merkezdir. İstanbul Tahkim Merkezi’nin özelliği ise bağımsız ve tarafsız bir kurum olmasıdır. Her hangi bir üyelik şartı aranmadan, uyuşmazlıkların çözümü konusunda tüm taraflara hizmet vermektedir. 26 Ekim 2015 tarihinde kurulan İstanbul Tahkim Merkezinin, çok sayıda ve farklı bileşenleri bulunmaktadır.

“Merkez’in bileşenleri arasında farklı kurumlar bulunmaktadır”

Bu bileşenler arasında, Türkiye Barolar Birliği, Adalet Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Sermaye Piyasası Kurulu, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türk-İş, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye İş Veren Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Borsa İstanbul, Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu, Yüksek Öğretim Kurulu yer almaktadır.

“Önce Genel Kurul Üyesi, sonrasında Yönetim Kurulu Üyesi oldum”

Bu kurumların İstanbul Tahkim Merkezi Genel Kurul Üyesi temsilcileri bulunmaktadır. Genel Kurula, Türkiye Barolar Birliği’nden seçimle belirlenen 4 kişi katılmaktadır. Önce Ankara’da Türkiye Barolar Birliği’nde yapılan seçimde aday oldum. Bu seçimde 79 Baro Başkanı oy kullandı. Önce bu seçimde seçilecek 4 kişi arasında yer alarak Genel Kurul üyesi oldum. Sonrasında ise İstanbul’da yapılan Genel Kurul’da Yönetim Kurulu üyesi seçildim. Genel Kurulun 25 üyesi bulunmaktadır. 5 kişi ise Yönetim Kurulu üyesi olarak seçilmektedir.

Yönetim Kurulunda, Şarlan ile birlikte Prof. Dr. Ziya Akıncı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğini temsilen Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar ve Türkiye İhracatçılar Meclisini temsilen Mehmet Fatih Bilici yer alacak.”

Şarlan son olarak, “Bu süreçte bana destek olan tüm Baro Başkanlarıma, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Av. Metin Feyzioğlu’na, Barolar Birliği Yönetim Kurulu üyelerine ve İstanbul Tahkim Merkezi Genel Kurul Üyelerine de güvenleri için teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com