Sezonun son etkinliği yapıldı

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde sezonun son çarşamba etkinliği gerçekleştirildi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin haberine göre 24 Nisan 2019 Çarşamba günü Ahmet Kolkoparan ile Eski Kent Fotoğrafları Okuma etkinliğinin on üçüncüsü gerçekleştirildi. Etkinlikte daha önce görülmemiş kent fotoğrafları üzerinden yorumlamalar yapıldı.

Ahmet Kolkoparan’ın satın aldığı fotoğrafları da paylaştığı etkinlikte günümüzde Şehir Kulübü olarak kullanılan yerde olduğu bilinen Belediye Sineması’nın net fotoğrafı üzerine yorumlar yapıldı. Fotoğrafın 1900’lü yılların başında çekilmiş olabileceği söylenirken, Kordon boyundaki kilisenin bulunduğu fotoğraf da paylaşıldı.

Binaların yapım tarihlerinden yola çıkarak değerlendirilen fotoğraflar konukların da mekânlara dair anımsadıklarının paylaşılması ile izlendi. Günümüzde taşınan devlet hastanesinin bulunduğu yerde eskiden bir okul olduğunu söyleyen Ahmet Kolkoparan okula dair fotoğrafları da paylaştı. Kentte sıklıkla yel değirmenlerinin fotoğraflarına rastlandığını günümüzde izi bulunmayan değirmenlerin turistik amaçlı olarak yeniden inşa edilebileceği önerisinde bulunuldu.

Pek çok fotoğrafta imzası bulunan İhsan Berkin’in fotoğraf stüdyosunun fotoğrafının da görüldüğü etkinlikte 1935’li yıllardaki il genel meclisi fotoğrafı da paylaşıldı. Konuklarla beraber yorumlanan fotoğrafların ardından sohbet, Ahmet Kolkoparan ile gerçekleştirilen bu etkinlik serisi için kendisine teşekkür edilerek ve kent sohbetlerinin Eylül ayında yeniden başlayacağının bilgisi verilerek sona erdi.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com