Ekonomik Kriz, Bit Pazarına Yaradı

Bozulan ekonomi, yükselen fiyatlar ve giderek bütçesini daha da kısmak zorunda kalan darboğazdaki halk… Türkiye’nin içinden geçtiği buhranlı dönemi böyle özetlemek mümkün olsa da bu buhranının vatandaşların yaşam koşullarını nasıl dönüştürdüğüne dair kısa bir özet yok. Pazarın hali ise bu dönüşümü en kestirme yoldan gözler önüne sermesi açısından önemli… Öyle ki, tezgahlardaki uçuk fiyatları gören Çanakkaleli, kapalı pazar yerini teğet geçerek Bit Pazar’ında alıyor soluğu. Hal bu olunca ekonomik krizin Bit Pazarı’na yaradığını söylemek, mümkün olsa gerek.

Pazarda, dükkanlarda ve pek çok büyük mağaza zincirinde fiyatlar aldı başını yürüdü. Vatandaş, fahiş etiket fiyatlarından dertli, esnafın ise beli ağır borç yükünden dolayı bükük. Yani ne alan memnun ne satan… Hem küçük esnaf hem de büyük işletmelerinden içinden geçtiği bu dar boğaz, ticareti de durgunlaştırıyor. Ve ortaya mis gibi bir ‘ekonomik buhran’ çıkıyor!

Etiket fiyatları tavanı zorluyor!

Düne kadar 20 TL olan bir tişört, bugün 40 TL’den aşağı değil. Pantolonlar 70, 80 TL’ye dayandı. Ki bunlar sadece pazar fiyatları. İş mağazalara geldiğinde durum daha da vahim. Bir hırkayı dahi 90 liradan aşağı almak zor. Giyim sektöründe durum bu iken, ayakkabıda, zücaciye ve bilimum ev eşyalarında etiket fiyatları daha da tavanı zorluyor.

Bit Pazarı, piyasaların çok çok altında!

İşlerin geldiği bu son noktada ise vatandaşlar alternatif çözüm peşinde… Cuma günleri kapalı Pazar yerinde kurulan Cuma pazarına gelen Çanakkaleli de son haftalarda güzergahını Bit Pazarı’na çevirdi. Burada tişörtler 10 liraya, pantolonlar 15, 20 liraya bulunabiliyor. Dahası hem zücaciye hem de pek çok ev eşyası piyasa fiyatının çok çok altında…

Ha böyle olunca ise vatandaşların bir numaralı adresi haliyle Bit Pazarı oldu. Mağazalar, hatta tezgahların yolunu doğrultmak da yine başka baharlara kaldı…

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com