Muhtarlar için en önemlisi; “Birlik ve beraberlik!”

Çanakkale Muhtarlar Derneği geçtiğimiz günlerde genel kurul yaşadı ve yeni dernek başkanı Mehmet Ali Uzun seçildi. Yeni Muhtarlar Derneği Başkanı Uzun ile röportaj gerçekleştirdik ve Uzun, “Vatandaş evinden kalkar, sorunu olduğunda direk muhtarı bulur” vurgusunda bulundu. Muhtarlar için en önemli konunun birlik ve beraberlik olduğunu vurgulayan Başkan Uzun, “52 köyümüz ve 10 mahallemizde çalışmalarımız son sürat devam ediyor” dedi.

Çanakkale Muhtarlar Derneği geçtiğimiz günlerde Genel Kurul’a gitti ve Genel Kurul’dan Mehmet Ali Uzun ismi başkan olarak çıktı. Serçeler Köyü muhtarı olan Uzun, şimdilerde Muhtarlar Derneği’nin yeni başkanı olarak çalışmalarına başladı. Uzun ile Gündem Gazetesi olarak gerçekleştirdiğimiz röportajda muhtarların sorunları, görevleri ve ne yapmak istedikleri hakkında sorular sorduk. Uzun tüm sorulara içtenlikle cevap vererek, kendileri için en önemli noktanın birlik ve beraberlik olduğunu vurguladı.

Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Ali Uzun;

“Muhtarlık Derneği Başkanlığında hem fikir olduk”

“Serçeler Köyü muhtarıyım, adım Mehmet Ali Uzun… Bu muhtarlıkta ikinci dönemin, geçen dönemden kalan yaşanılan tecrübelerden dolayı, arkadaşlarım muhtarlar derneği başkanlığına aday olmam konusunda beni desteklediler. Çalışmalar neticesinde muhtar arkadaşlarımızın tek tek görüşlerini aldık. Herhangi bir ayrışma yaşanmadan, muhtarlık derneği başkanlığı hakkında hem fikir olduk.

“Hep birlikte olmaktan mutluluk duyacağız”

Dört yol muhtarımız, kendiside oldukça tecrübeli bir muhtarımızdır, seçimlerde onunda çalışmaları oldu, o da aday oldu. Seçim gününden önce bir noktada hemfikir olduk, arkadaşlar tercihlerini benden yana kullandılar. Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bundan sonra artık burada bazı şeyleri daha farklı icra edeceğiz. Burada en önemli konu bizim birlik ve beraberliğimizdir. 31 Mart yerel seçimlerinde aramızdan ayrılan arkadaşlarımız var, bundan sonraki süreçte de onları yalnız bırakmayacağız. Onlarla birlikte olmaktan, hep birlikte olmaktan mutluluk duyacağız.

“52 köyümüz ve 10 mahallemiz ile çalışmalarımız devam ediyor”

Burada 52 köyümüz 10 mahallemiz var. Toplamda 90 kişilik bir üye sayısına sahip bir dernekten söz ediyoruz. Toplu organizasyonlara, önderlik edip, katılımları sağlıyoruz. Talepler konusunda toplantılar yapılıp, muhtarların sorunları dinleniyor. Aşılamayan sorunlar konusunda, Sayın Belediye Başkanımıza ve Valimize konuları iletiyoruz. Muhtarız, bu noktalara seçilip geldik ve herkes bizim seçimle geldiğimizi biliyor ve bize değer veriliyor. Toplumun bütün dinamikleri ile etkin bir kurum olarak yolumuza devam ediyoruz.

“Bu dönemde belge işlemlerini bizde yapabileceğiz”

Vatandaş özellikle köylerde ilk muhtara müracaat ediyor. Her konuda ilk muhtarın kapısı çalınır. Belgelerle alakalı bizim yapabileceğimiz belgeler var ve biz o belgeleri hazırlıyoruz. Bu dönemden sonra Nüfus Müdürlüğü’nün ikametgah, evlenmeler, yeni yerleşimler konularında nüfus memurunun yaptığı işlemleri artık bizde yapabileceğiz. Bazı arkadaşlarımız o sisteme geçemediler, biz her köyün bir bürosu ve interneti olsun diye talepte bulunuyoruz.

“Vatandaş her sorununda önce muhtara gelir”

Vatandaş sabah kalkar, evinin önüne çöp atılmıştır, o gidip de komşusuna gitmez, muhtara gelir. Biz taraflar arasında oturup, konuşuruz, orta noktayı bulmaya çalışırız. Konu bizi de aşarsa devlet kurumlarına başvuruda bulunuruz.

“Köylerde bir sorun biter, diğer sorun başlar…”

Son dönemde, Çanakkale’mizin köylerine çok yatırımlar oldu. Merkez’e yakın köylerimizin sorunları yüzde 80 oranında çözülmüş bulunmaktadır. Köylerde hiçbir zaman sorun bitmez. Bir sorun biter, diğer başlar. Şu anda olmazsa olmaz, çözülmeyi bekleyen dert su derdidir. Su sorunu büyük ölçüde çözüldü gibi gözüküyor. Eksik kalanlar var, onları duyuyoruz, bu dönemde o sorunlar çözülecektir.

“Bizim için en önemli konu birlik ve beraberliktir”

Bizim için birlik ve beraberlik çok önemlidir. Bizim için birlik, kardeşlik, beraberlik bütün sorunların üzerinde gelmektedir. Hangi arkadaşımızın başı ağrıdığında, diğer arkadaşımızın da başının ağrıması gerektiğini düşünüyoruz. Burada, şu köy, bu köy ayrımı yoktur. 52 köy ve 10 mahalle bütünüz, bizim için 52 köy bir köy demektir.”

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com