“Diyanet ve Müftülük, okullardan elini çeksin!”

Eğitim İş ve Eğitim Sen Çanakkale Şubesi, Valilik önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla din görevlilerinin okullarda sunum yapacak olmasını protesto etti. Protestoya CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan da katıldı. Topluluk adına konuşan Eğitim Sen Başkanı Filiz Savaş ise okulların bilim yuvası olduğunu ve burada ancak çağdaş ve laik eğitimler gerçekleştirilmesi gerektiğini belirterek “İmzalanan protokolle 22 Nisan 03 Mayıs tarihleri arasında tüm okullarda sunumlar programlanmıştır. Programda diyanet personelini 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında 6 okulda sunum yapacakları yazılmıştır. Veliler buna göz yummalı. Diyanet ve müftülük elini okullardan çekmeli” dedi.

Okullarda, din görevlilerinin düzenlediği sunumlara tepki gösteren Çanakkale Eğitim İş ve Eğitim Sen üyeleri Valilik önünde basın açıklaması yaptı. Topluluk adına söz alan Filiz Savaş, şunları kaydetti:

“Bu vaazın içeriği nedir?”

“Diyanet, çeşitli dernek ve vakıflarla yapılan protokoller sonucunda okullarımızda çocuklarımıza en olmadık kişilerce eğitim adı altında bilim dışı uygulamalar dayatılmaktadır. Çocuk istismarının arttığı, çocuklarımızın cemaat ve tarikatların amaçlarına hizmet edecek şekilde yönlendirilmek istendiği, yıllardır yaşanan bir gerçektir. 2018 yılı Ocak ayında ‘Ortaokul Buluşmaları’ adıyla İl Müftülüğünce yapılmak istenen çalışmanın benzeri bu günlerde tüm okullarımızda Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında imzalanan protokolle yeniden hayata geçirilmek istenmektedir. Ocak 2018 de dilekçeyle yaptıklarını, bugün protokolle yeniden yapmak istemektedirler. Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü arasında imzalanan 2 yıllık protokole dayanarak okullarımızda, çocuklarımıza ‘milli ve manevi değerlerin toplumdaki bireylere kazandırılması’ adı altında, vaizlerin ve din hizmetleri personelinin sunumlar yapmasına izin verilmiştir. Laik Cumhuriyetimizin okullarında çocuklarımıza verilecek olan vaazın içeriği nedir? Okullularımızda bulunan öğretmenlerimiz manevi ve milli bir eğitimi veremiyorlar mı?”

“Veliler bu duruma engel olmalı”

“İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valiliğe sesleniyoruz: Çanakkale’deki tüm okullardan öğrencilerimize vaaz veren, eğitim-öğretim konusunda yetkin olmayan kişilerin programlarını iptal ediniz. Saygıdeğer veliler, Valilik eliyle imamların, vaizlerin çocuklarımıza vaaz vermesine hayır diyelim. Çocuklarımızı, vaazın verileceği günlerde, okullarında yalnız bırakmayarak, sınıflarından, derslerinden uzaklaştırılmasına engel olalım. Velisinin izni olmadan, öğrencilerin bu gibi faaliyetlere katılmaya zorlanması suçtur. Buradan aynı zamanda okul idarecilerini de açıkça uyarmaktayız. Veli izni olmadan hiçbir öğrencinin yetkin olmayan imam, vaiz veya diyanet personelini öğrencilerimizle yüz yüze getirmeyiniz. Aksi durumda suça ortak olacağınızı bilmelisiniz.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com