Bu başka bir gönül bağı

Çanakkale Kara Savaşları’nın 104. Yılında her zaman olduğu gibi dünyanın bir diğer ucundan gelen Avustralyalı ve Yeni Zelandalıları Çanakkale bağrına bastı. Uzak diyarlardan, Çanakkale savaşlarında kaybettiği atalarını anmak için yaklaşık bin 200 anzak dün Çanakkale topraklarındaydı. Şafak Ayini her zaman olduğu gibi barış vurgusu ile gerçekleşti. Bu topraklarda savaştan barış doğdu.

Çanakkale Kara Savaşları’nın merakla beklenen programlarından olan Şafak Ayini dün sabaha karşı tan ağarmadan başladı. Çanakkale’ye binlerce kilometre uzaklıktan, bambaşka kıtalardan gelen Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar atalarını andılar. Bu sene yapılacak mı yapılmayacak mı soruları arasında bin 200 anzak Gelibolu yarımadasına ayak bastı. Geniş güvenlik önlemleri ve sıkı denetimler eşliğinde Anzak Koyu’na giren Anzaklar ve Türk basın mensupları düzenli bir şekilde alanda belirtilen yerlerde görev aldılar.

Çok sayıda personelin çalıştığı ve görev aldığı ayinde her hangi bir aksilik yaşanmadığı görüldü.

Saat 04.45’te şafak ayini daha gün ağarmadan başladı. Anzaklar alanda yerlerini alarak, belgesel, röportajlar ve hazırlanan çeşitli görselleri izlediler. Saat 05.30 olduğunda gayda sesi duyuldu ve tören başladı. Devletlerin yetkilileri tarafından çelenk sunumları gerçekleştirildi ve ayin boyunca alandan çıt ses çıkmaması tüyleri diken diken etti.

Törende Türkiye adına çelenk sunumunu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy gerçekleştirirken, Törene, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Yeni Zelanda Meclis Temsilcisi Trevor Mallard, İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı ve Misyon Başkan Yardımcısı Jennifer Anderson katıldı.

Ayin sonunda uluslararası medya kuruluşlarına konuşan Avustralya Genelkurmay Başkanı Angus Campbell, “İki ülke arasında sonsuza kadar sürecek bir bağ kurduk” vurgusunda bulundu.

“Bir asırlık anılar ve yaşanmışlıklar”

Campbell konuşmasına, “Bir asırlık anılar ve yaşanmışlıklar… Şehirden gelenler vardı, köyden gelenler vardı. Onlar burada tüm duyguları yaşadılar. Binlerce insan öldü, binlercesi ise eve yaralı döndü. Evlerine dönenler bir şekilde hayatlarına devam etmeye çalıştılar.

“Fedakarlıklarını unutmayacağız”

Türkiye, Yeni Zelanda, Avustralya arasında sonsuza dek sürecek bir bağ kuruldu. Bu şafakta, bu günde bir asırdan fazla bir süredir, onları hatırlamak için Avustralya ve Yeni Zelanda’dan ve dünyadaki diğer şehir ve kasabalardan bir araya geldik. Onların bu fedakarlıklarını unutmayacağız” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com