Kara Savaşlarının 104. Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

Çanakkale Kara Savaşları’nın 104. yıldönümü sebebiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde tören düzenlendi.

Top atışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Avustralya Genelkurmay Başkanı Angus Campbell, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Kara Kuvvetleri Komutanı General Sir Mark Carleton Smith, İngiltere Kara Kuvvetleri Komutanı General Mark Alexander Popham Carleton, Fransa Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Sylvain Guıaugue, Yeni Zelanda Meclis Başkanı Rt Hon Trevor Mallard, Yeni Zelanda Büyükelçisi HE Ms Wendy Hinton, Yeni Zelanda Milletvekilleri Hon Dr Nick Smith, Gareth Hughes, Hon Nicky Wagner, Angie Warren-Clark ve Çanakkale Avustralya Konsolosu Dylan Walsh Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, 1.Ordu Komutanı Musa Avsever, 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı. Törende konuşan Bakan Ersoy, “Birilerinin inatla görmek istemediği insanlık değerlerini, birbirleriyle savaşırken gören ve gönüllerinde karşılıklı anlayış ve saygıyı yeşerten atalarımızın bir asır önce verdiği mesajı bütün dünyanın anlamasını umut ediyorum” şeklinde konuştu.

“Atalarımız gibi Türk Misafirperverliğini göstereceğiz”

Şehitler Abidesi’nde düzenlenen Çanakkale Kara Savaşları’nın 104. Yıldönümü kutlamaları geniş katılımlı bir törenle yapıldı. Saygı duruşu, top atışı ve akabinde İstikal Marşı’nın okunuşuyla başlayan törenlerde ilk konuşmayı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir yaptı. Kaşdemir, “104 Yıl önce ülkeleri için burada bulunan ve burada hayatlarını kaybeden İtilaf Devletlerine mensup askerler de Atatürk’ün dediği gibi bu topraklarda huzur içinde yatıyorlar. Onlar artık, bu toprakların evlatları olmuşlardır. Bugün burada onları da anıyoruz. Bugün atalarını anmak için aramızda olan yabancı misafirlerimize de daha önce olduğu gibi şimdi de Türk misafirperverliğini göstereceğiz” şeklinde konuştu.

“Aziz bayrak sonsuza dek dalgalanacak”

18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör ise “Çanakkale’de devleşen, gönüllerimizde ebedileşen ve tarihin altın sayfalarında destanlaşan yüce kahramanlar, huzur içinde uyuyunuz, geçtik vermediğiniz bu vatan emin ellerdedir. Uğruna hiç düşünmeden canlarınızı feda ettiğiniz şanlı bayrağımız, bu aziz vatan toprakları üstünde sonsuza kadar dalgalanacaktır” ifadeleriyle duygularını paylaştı.

İtilaf Devletleri adına konuşan Birleşik Krallık Kara Kuvvetleri Komutanı General Sir Mark Carleton-Simith de dostluk mesajlara vererek  Türk ve Avustralyalı askerler ölülerini haysiyetli bir şekilde gömmek için savaşa ara verdiler. Mustafa Kemal’in Kurmay başkanının anılarında yazdığı gibi ‘Savaş meydanında binlerce ölümüz vardı-Kahramanlığımızın bir göstergesi” dedi.

“Atalarımızın bir asır önce verdiği mesajı tüm dünya anlamalı”

Kürsü konuşmalarında söz söze ise Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a aitti. Ersoy, “Çanakkale müdafaası, aziz milletimizin sadece vatan topraklarını savunduğu bir mücadele değildir. Mehmetçik savaş alanında, inancı gereği taşıdığı metaneti ve merhametiyle insanlık değerlerini de savunmuş, korumuş ve kurtarmıştır. Bugünse Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bütün çabalarına rağmen, birilerinin inatla görmek istemediği insanlık değerlerini, birbirleriyle savaşırken gören ve gönüllerinde karşılıklı anlayış ve saygıyı yeşerten atalarımızın bir asır önce verdiği mesajı bütün dünyanın anlamasını umut ediyorum. Ebediyete uğurladığımız tüm şehit ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.

Tören, kürsü konuşmalarının ardından okunan Kuranı Kerim ve devamında sergilenen gösterilerle devam etti. Son olarak sahneye çıkan Türk Yıldızları’nın yaptığı gösteri ise izleyenleri büyüledi.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com