Halk dansları nefes kesti

Çanakkale 23 Nisan’da uluslararası dansçıları misafir etti. Dünyanın dört bir yanından gelen halk oyunları ekipleri sergiledikleri performansları ile Çanakkalelilerden takdir gördüler. Yaklaşık 3 saat süren halk dansları festivali kentliyi mest etti.

Çanakkale Valiliği ile Çanakkale Folklor Araştırma Derneği Gençlik ve Spor Kulübü (ÇAFAD) ortaklığında bu sene ikincisi düzenlenen Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Truva Otel’in önünde gerçekleşti.

Ukrayna, Azerbaycan, Moldova, Gürcistan, Kazakistan, Osetya, Arnavutluk, Bulgaristan, Sırbistan, Bosna Hersek, Makedonya, KKTC ve Türkiye’nin dans grupları olmak üzere toplamda 13 ülkeden yaklaşık 750 çocuk Çanakkale’de hünerlerini sergilediler. 23 Nisan günü saat 19.30’da başlayan dans festivali üç saat sürerek 22.30’lara kadar sürdü. Soğuk ve hafif yağmurlu havaya aldırmayan Çanakkaleliler neredeyse her ülkenin yöresel dansını izledi ve ilgi gösterdi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz etkinliği en önce takip ederken, her ülkenin koçuna dans performansından sonra plaket takdim edildi.

Özellikle Gürcistan’ın göstermiş olduğu performans akıllarda kalırken, Kafkas figürleri nefes kesti.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com