Düne göre iyi Geçen yıllara göre kötü

Çanakkale için çok özel bir günü daha geride bırakıyoruz. Bizim için 18 Mart törenlerinden sonra Anzaklar için en önemli gün olan 24 Nisan günü bir kez daha anılıyor. Geçtiğimiz yıllarda Şafak Ayini için binlerce Anzak turisti ağırlayan Çanakkale esnafı, bu yıl büyüteçle turist arar oldu.

Geçtiğimiz yılın bile bu yıldan daha iyi geçtiğini belirten yöre esnafı, her geçen yıl izlenen şahin politikaları nedeniyle olsa gerek, sayının yok denecek kadar azaldığını dile getirdi. Geçen yıl Gelibolu Yarımadasına 1500 Anzak getiren tur operatörünün, bu yıl bölge esnafından ancak 350 kişilik yemek için yer ayırt ettiği ileri sürüldü. Merkezdeki lokanta ve özellikle de döner satan esnafın “Düne göre biraz daha fazla döner sardık ama geçtiğimiz yıllara göre çok az döner sarmış olduk” demesi durumu özetlemiş oldu.

Geçtiğimiz aylar içinde Yeni Zelanda’da (Müslümanlara karşı) meydana gelen terör saldırılarının ardından bu yılki Anzak törenleri beklenenin de altında bir katılımla gerçekleşti. Çanakkaleli esnaflar, iki ülke arasında bugüne kadar gerçekleşen dostluk bağlarının bir anda bu denli geri gitmesinde kaybeden tarafın kendileri olduğunu belirtti. Bu yılki anma törenlerine Anzak’lardan üst düzey katılımın da geçtiğimiz yıllara oranla daha kısıtlı sayıda olduğu gözlendi.

Belediyeler devreye girebilir

Öte yandan Çanakkale Merkez’deki esnaflar ile Gelibolu yarımadasında bulunan esnaflar, bölge belediye başkanlarının devreye girerek, hükümetler düzeyinde estirilen soğuk havanın yerel anlamda, karşılıklı anlayış ve işbirliği içenside eski günlere dönüştürülebileceğini ileri sürdüler. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile Gelibolu ve Eceabat belediye başkanlarının bu konuda ortaklaşa bir çalışma yapmayı planladıkları öğrenildi.

Bölge esnafı bu planlamanın en kısa sürede hayata geçirilmesinden yana olduklarını, gerilen iki ülkeler arası ilişkilerin de tarihsel anlamda iyiye gitmesini istediklerini belirttiler.

Güngör Yıldız

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com