CHP, Vali’den açıklama bekliyor:

“Atama yetkisini kullanması açıklanmaya muhtaçtır”

GESTAŞ A.Ş.’nin pazartesi günü gerçekleştirilen genel kurul toplantısında, şirketin yeni yönetim kurulu belirlenmiş, Vali Orhan Tavlı tarafından il genel meclisini temsilen iki üye atanmıştı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı İsmet Güneşhan, il genel meclisi üyeleri ile birlikte dün yaptığı basın toplantısında Vali Tavlı’ya, atananların neden mecliste çoğunluğu elinde tutan CHP’li üyelerden değil de AK Parti ve MHP’li üyelerin yapıldığını sordu.

GESTAŞ Deniz Ulaşım A.Ş’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı, geçtiğimiz gün Vali Orhan Tavlı başkanlığında gerçekleştirilmişti. Yeni Yönetim Kurulu’nun belirlendiği toplantıda, İl Genel Meclisi’ni temsil edecek üyeler için önerilen biri AK Parti’li biri MHP’li iki isim, genel kurulda reddedilmesine rağmen Vali Tavlı tarafından atanmıştı.

BU SEÇİMDE MEVCUT İKTİDARA ‘DUR’ DENİLDİ

İl Başkanı İsmet Güneşhan, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren ve il genel meclisi üyeleri, yönetim Kurulu üyeleri ile belediye meclis üyeleri ile birlikte konu ile ilgili basın açıklaması yaptı. Yerel Seçimler ile ilgili değerlendirmesinde, “Bu yerel seçimler aynı zamanda mevcut iktidara bir ‘dur’ demek, bir ikaz etmek, kulağını çekmek anlamında da geçekten çok önemliydi. Bugün ülkemiz Cumhuriyet tarihimizin en ağır ekonomik ve siyasal kriziyle karşı karşıyaydı. Mutlaka ikaz edilmeleri gerekiyordu. Genel seçimlerde olduğu gibi yerel seçimlerde de Millet İttifakıyla hareket ettik ve birçok ortak aday çıkardık. Birbirimizin adaylarına destek verdik.” diyerek CHP’nin ve İyi Parti’nin genel başkanlarına teşekkür etti.

İl Genel Meclisi’nde de ilk defa 34 üyenin 18’ini alan CHP’nin tek başına iktidar olduğunu hatırlatan Güneşhan, “Tüm kırsalda ve tüm köylerde, merkezde olduğu gibi CHP iktidarının ne olduğunu göstereceğiz. Önümüzdeki genel seçimlere kendimizi hazırlayacağız.” dedi. Güneşhan, ayrıca İl Genel Meclisinde MHP’nin aday çıkarmayarak AK Parti’ye destek olduğunu ancak CHP ile İyi Parti’nin bağımsız olarak katıldığını vurguladı.

“AKP KUTUPLAŞTIRICI BİR DİL KULLANDI”

Başkan Güneşhan, AK Parti’nin bölücü ve kutuplaştırıcı bir dil kullandığını kaydederek, bu seçim döneminde sloganlarının “gönül belediyeciliği” olmasına rağmen çok kalp kırdıklarını ifade etti. Güneşhan, “İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i hapse atmakla tehdit ettiler ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun idam ile yargılanması gerektiğini söylediler. Tüm bunlara rağmen halkımız baskıya boyun eğmedi. Millet ittifakının Türkiye genelinde başarılı olmasına engel olamadılar. Amacımız, bu teveccüh sonucunda ülkemizi şeffaf, katılımcı ve hesap verilebilir nitelikte yönetmek ve dolayısıyla genel seçimlere hazırlamak olacaktır.” diye konuştu.

“HERKES HALKIN TERCİHİNE SAYGI DUYMAK ZORUNDADIR”

Güneşhan, seçim sürecini değerlendirdikten sonra GESTAŞ Deniz Ulaşım A.Ş.’nin belirlenen yeni yönetim kurulu ile ilgili basın açıklaması yaparak, Vali Orhan Tavlı’ya bir takım sorular sordu. Güneşhan, konuşmasına şöyle devam etti: “Son yapılan seçimlerde Çanakkale halkı tüm ilçe ve köyler dahil önümüzdeki 5 yılda İl Özel İdaresini yönetme görevini 34 Meclis üyesinden 18’ini CHP’li üyelere vererek meclis çoğunluğunu Cumhuriyet Halk Partisine vermiştir. Başta sayın Vali olmak üzere herkes halkın seçimlerde gösterdiği demokratik tercihine saygı duymak zorundadır.

22 Nisan 2019 Pazartesi günü GESTAŞ Deniz Ulaşımı seçimle Genel Kurulu yapılmıştır. GESTAŞ %99,87 hisse oranıyla İl Özel İdaresine aittir. Sayın Vali’nin GESTAŞ Yönetim Kurulunda yer alacak 2 üye atama yetkisi bulunmaktadır. Sayın Vali’nin kanunen atama yetkisinin bulunması bu yetkinin sınırsız keyfi adaletsiz öznel ve siyasi tercihler gözetilerek kullanılabileceği anlamına gelmez. Önemli olan Türkiye Cumhuriyeti Devletine ait kamu gücü ve yetkilerinin öznel değil, halkın demokratik iradesi gözetilerek adil eşit objektif ve toplum yararına göre kullanılmasıdır.

“GESTAŞ, SPONSOR OLARAK ZARAR ETTİRİLMİŞTİR”

Gestaş’ın kuruluşundan beridir Çanakkale Valisinin atadığı 2 üye, halkın ve İl Genel Meclis üyelerinin seçtiği İl Genel Meclis Başkanı ve Mecliste çoğunluğu bulunan partiye mensup bir İl Genel Meclis üyesinden ibaret olmuştur. Son yapılan GESTAŞ Genel Kurulunun da Sayın Valinin önerdiği yönetim kurulu listesinde bu silsile ve teamül bozulmuş, Cumhuriyet Halk Partili İl Genel Meclis Başkanı yer almadığı gibi bir başka CHP’li İl Genel Meclis üyelerine de yer verilmemiştir. Bu kabul edilebilir ve anlaşılabilir bir durum değildir. Sayın Valinin böyle bir yönetim kurulu listesini hazırlaması gerekçesini Çanakkale kamuoyu sabırsızlıkla beklemekte, bu konuda herkesi tatmin edecek bir açıklama Sayın Vali’den beklenmektedir.

Yapılan Genel Kurulda da belirtildiği üzere GESTAŞ geçtiğimiz dönemi 9 milyon TL zarar ile kapatmıştır. Ayrıca GESTAŞ usulsüzlük ideaları gemi arıza ve kazaları ulaşım güvenliğini sağlayamaması gibi iddialarla kamuoyunun gündemine defalarca gelmiştir. Hepimizin çok iyi bildiği kötü yönetim iddialarıyla gündeme gelen Çanakkale halkının parasıyla kurulmuş GESTAŞ, asli görevlerinden başka işlere sponsor olarak zarar ettirilmiştir.

Sayıştay’ın 2015-2016 denetim raporlarında açıkça belirtildiği gibi şirketin ana sözleşmesinin ve ana faaliyet konusunun dışında işler yaptığı bu işlere yapılan harcamalara ana faaliyet amaçlarını gerçekleştirmesine engel olacak boyutta olduğu tespit edilmiştir. Raporlarda şirket personelinin şirket dışında diğer kuruluşlarda görevlendirildiği faaliyet alanı dışında araç tahsis edildiği şirket faaliyeti dışında yapılan seyahatlerinin masrafları ödendiği tespit edilmiştir.

“ATAMA YETKİSİNİ KULLANMASI AÇIKLANMAYA MUHTAÇTIR”

Türk Lirası ile para kazanıp döviz ile gemi kiralama gibi giderler yapılarak şirket zarar ettirilmiştir. Sosyal faaliyet adı altında yapılan faaliyetlerle asli görevlerini yerine getirilemez hale gelmiştir. 2017 yılına ait Sayıştay denetleme raporu ise 2018 yılının Eylül ayında yayınlanması gerekirken hala yayınlanmamıştır, kamuoyuna duyurulmamıştır. Dolayısıyla yönetim zafiyeti ayyuka çıkmış olan GESTAŞ da yeni kadrolar büyük önem arz etmekteyken Sayın Vali’nin Çanakkale halkının çoğunluk demokratik tercihlerini gözetmeksizin atama yetkisini kullanması açıklanmaya muhtaçtır.”

GESTAŞ’ın yönetilemediğini ve kamuoyuna ait bir şirketin her geçen yıl daha fazla zarar ettirildiğini kaydeden Güneşhan, Mayıs ayında yapılacak ilk İl Genel Meclisi toplantısında da GESTAŞ A.Ş için inceleme komisyonu kurulacağını belirterek bu karara AK Parti’li ve MHP’li üyelerin de destek vermesini istedi.

Basın mensuplarının sorularının İl Başkanı Güneşhan ve Meclis Başkanı Göğüsgeren tarafından yanıtlanmasının ardından toplantı sona erdi.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com