Anıt Ziyaretlerinde Duygusal Anlar Yaşandı

Çanakkale Kara Savaşları’nın 104. yıldönümü kutlamaları kapsamında Çanakkale’ye gelen yerli ve yabancı protokol üyelerinden oluşan heyet, Şehitler Abidesi’ndeki törenin ardından Fransız Mezarlığı, İngiliz Helles Anıtı ve 57. Alay Şehitliği’ne de giderek buradaki törenlere katıldı. Yapılan kürsü konuşmalarında ise duygusal anlar yaşandı.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  1.Ordu Komutanı Musa Avsever, 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldığı Çanakkale Kara Savaşları’nın 104. Yıldönümü etkinlikleri 3 ayrı anıtta yapılan anma törenleriyle devam etti.

Avustralya Genelkurmay Başkanı Angus Campbell, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Kara Kuvvetleri Komutanı General Sir Mark Carleton Smith, İngiltere Kara Kuvvetleri Komutanı General Mark Alexander Popham Carleton ve Fransa Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Sylvain Guıaugue, Yeni Zelanda Meclis Başkanı Rt Hon Trevor Mallard, Yeni Zelanda Büyükelçisi HE Ms Wendy Hinton, Yeni Zelanda Milletvekilleri Hon Dr Nick Smith, Gareth Hughes, Hon Nicky Wagner, Angie Warren-Clark ve Çanakkale Avustralya Konsolosu Dylan’ın da bulunduğu heyet, yerli ve yabancı tüm protokol üyeleriyle birlikte önce Fransız Mezarlığı’na, ardından İngiliz Helles Anıtı ve 57. Alay Şehitliği’ne gitti.

104 yıl sonra yine aynı topraklardaydılar

Burada düzenlenen üç ayrı anma töreninde ise duygusal anlar yaşandı. Atatürk’ün 104 yıl önce İtilaf Devletlerine mensup askerler için telaffuz ettiği “Onlar artık, bu toprakların evlatları olmuşlardır” sözünün sık sık vurgulandığı konuşmalarda, günümüz için de birlik ve beraberlik mesajları verildi. Atalarının 104 yıl evvel can verdiği topraklara gelen Avustralya, Yeni Zelanda, Fransa, İngiltere ve İrlanda temsilcilerinin kürsü konuşmaları esnasında duygusal anlar yaşadığı görüldü.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com