“Bu armağan sorumluluğumuzun simgesidir”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle Cumhuriyet Meydanı’nda Cumhuriyet Halk Partisi tarafından alternatif tören düzenlendi. Düzenlene n törende CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan günün anlam ve önemine dair konuşmada bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlemiş olduğu töreninin ardından alternatif tören düzenlendi. Düzenlenen törene CHP, İYİ Parti, Sendika ve Dernek temsilcileri katıldı. Törende çelenkler Atatürk heykelinin önüne takdim edilirken, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan tarafından günün anlam ve önemine dair konuşmada bulunuldu.

“TBMM’nin öncelikli görevi özgürlükleri korumaktır”

Güneşhan gerçekleştirdiği konuşmasında, “Bugün burada Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın töreni için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün temeli olan Cumhuriyetimizin sembolü olan, milletimizin temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de Ankara’da kurulmuş olup, bu topraklarda esareti asla kabul etmeyeceğimizi tüm dünyaya göstermiştir. Kuvayı milliye ruhuyla kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, ulusal birliğimizin ve Türkiye milli tarihimizin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. 23 Nisan 1920 milletimizin tutsaklık zincirini kırarak, tarih sahnesine çıktığı ve egemenliği kendi eline aldığı gündür. Esaret ve işgal zincirlerini kıran insanlarımızı özgürlüğe kavuşturan, milletin kanıyla, canıyla elde ettiği egemenliğin simgesi olan meclisimizi, kuruluş günü bizzat Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza ve yeni nesillere armağan etmiştir. Bu armağan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ülkemize karşı bitmeyen tükenmeyen sorumluluğunun simgesidir. Dolayısıyla halkın temsilcisi olan milletvekillerinin oluşturduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin en öncelikli görevi bu ülkedeki bütün vatandaşların hak ve özgürlüklerini korumak, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini geliştirmek ve ülkeyi çağdaş medeniyetler seviyesinin bile üstüne çıkmasını sağlamaktır.

“İradesini tek adama bırakan milletler huzura ulaşamamışlardır”

Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; şimdiye kadar milletimizin başına gelen bütün felaketler, kendi talih ve geleceğini başka birinin eline terk etmesinden kaynaklanmıştır. Tarihte, hakkını, hukukunu, iradesini tek bir adama bırakan hiçbir millet, huzur ve refaha ulaşamamıştır.

“Milletimiz bu hatadan dönecektir”

Tıpkı bugün ülkemizin içinde bulunduğu durum gibi… Bugün ülkemizde tüm yetkilerin tek kişide toplandığı tek adam rejimi dönemi yaşıyoruz. Milletimiz bu hatadan bir önce dönecek ve kendi hakkına kararlılıkla sahip çıkacaktır” dedi.

Tunahan Ünsal