Gururlandık

Çanakkale Bilim ve Sanat Merkezi, geçtiğimiz cumartesi günü ortaokul öğrencileri tarafından üretilen 20 bilimsel proje ile TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı adı altında açıldı. Ortaokul öğrencilerinin üretmiş olduğu eserler büyük beğeni toplarken, iki projenin Bursa Bölge Finali’nde bölge birincisi, bir projenin ise bölge ikincisi olduğu vurgulandı. Çanakkaleli öğrenciler tarafından üretilen iki eser Bölge Birincisi olurken,  Vali Orhan Tavlı bölge birincisi olan ve sergilenen eserleri dikkatle inceledi.

Çanakkale Bilim ve Sanat Merkezi’nde, kentteki ortaokul öğrencileri tarafından bilim, kültür ve sanat kapsamında üretilen 20 eser TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı adı altında sergilendi. Eserlerin sergisi Cumartesi günü yapılırken, düzenlenen açılışa Vali Orhan Tavlı da katıldı. Vali Orhan Tavlı ve il Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, öğrencilerin üretmiş olduğu eserleri dikkatle incelediler, bizzat eserlerin sahiplerinden bilgi aldılar.

Bilim ve Sanat Merkezi’nde üretilen 14 proje Bursa’da yapılan bölge finaline katıldı. Bölge finalinde Çanakkale için güzel haberler vardı. Çanakkale’de üretilen iki eser farklı dallarda Bölge Birincisi oldular.

Ünzile Bilge Yılmaz tarafından üretilen “Ben Çanakkale’de tarih yazıyorum” projesi ile Nil Öztürk ve Efe Berk Uçkun’un matematik alanında üretmiş olduğu eser Bölge Birincisi oldu.  Kuzey Cebeci ve Barış Ertuğrul’un “Eko Turizm Cenneti Kaz Dağları Örneği” projesi ikinci olurken, Tamer Yiğit Sezer’in “Lezzetli Kelimeler” eseri bölge üçüncüsü oldu.

Onlar şimdi Türkiye Finallerine katılacak…

Matematikte farklı bir yöntem ile bir eser ortaya çıkartan bölge birincisi olan eserin sahibi 14 yaşındaki Nil Öztürk, ” Çokgensel sayıların genel teriminin belirlenmesine yönelik bir yöntem. Matematikte birçok sayı dizisi var. Biz de bu projemizde çokgensel sayıların örüntüleri arasındaki ilişkiyi inceledik. Biz bu projeyi BİLSEM’deki bilimsel araştırma teknikleri dersinde yaptık. Örüntüleri incelerken yeni bir formül bulduk. Bu proje ile bölge matematik birinci oldum. Önümüzdeki hafta Türkiye finallerine gideceğim Elazığ’da…” ifadeleri ile duygularını paylaştı. Öztürk’ün heyecanı gözlerinden okunurken, Elazığ’da düzenlenecek olan Türkiye Finalleri için iddialıyız mesajı verdi.

“40 dakikada formül buldular”

Bölge Birincisi olan projenin danışmanı olan eğitimci Sibel Taşçı, “Tesadüfen çokgensel sayılar arasında bir ilişki var mı diye araştırırken, 40 dakikada formülü buldular ve ispat ettiler” vurgusunda bulundu.

Taşçı, ” Öğrencimin belirttiği gibi Bilimsel Araştırma Teknikleri Dersimiz var bizim Bilim Sanat Merkezimde zorunlu dersimiz. Orada öğrencilerin kendi başlarına projeyi yapıp, raporu ile beraber her şeylerini yapmaları gerekiyor. 22-26 Nisan tarihleri arasında ortaokulu öğrencileri araştırma projeleri var. 12 bölge var Türkiye’de bölgelere göre değişiyor ama Bursa’dan giden 14 proje var şuan farklı alanlarda. Nil’de 24 proje ile yarışacak.  Bir gün tesadüfen çokgensel sayılar arasında bir ilişki var mı diye araştırırken 40 dakika içinde buldular ispatı. Sonra araştırma yaptılar bu formülün daha önce bulunmadığını fark ettiler. Başvuruyu yaptık biz ortaokulu öğrencileri araştırma projesi yarışmasına. Ön elemeyi geçtikten sonra Bursa bölgesine geçmeye hak kazandık. Geçen ayın sonunda Bursa’daki finalde yarıştılar. Orada bölge birincisi oldukları için Bursa bölge birincisi olarak Türkiye finaline katılmaya hak kazandılar” şeklinde konuştu.

Hem sayısal hem sözel iki eserle bölge birinciliği…

Matematik alanının yanı sıra tarih alanında da bölge birincisi olan, Ben Çanakkale’de Tarih Yazıyorum eserinin sahibi Ünzile Bilge Yılmaz, ” Projemizin adı ‘Ben Çanakkale’de tarih yazıyorum’ Çalışmanın amacı Birinci Dünya Savaşında Çanakkale cephesinde farklı milletlerden gelen, farklı rütbelerdeki askerlerin yazdığı günlük ve mektupları inceleyerek onların hissettikleri duyguları anlamak” açıklamasında bulundu.

“Projemiz bu ay Elazığ’da Türkiye Finalleri’ne gidecek”

Projeden sorumlu öğretmen Neda Şayan ise açıklamasında, “Kasım ayından beri projemiz üzerinde çalışıyoruz. Nisan ayında Bursa’da TÜBİTAK bölgede dereceye girdi projemiz birinci oldu. Şimdi bu ay da Elazığ’a Türkiye finallerine gidecek.  Marmara Bölgesini temsili olarak gidiyoruz. Yedi şehir arasında birinci olduk. Mektup örneklerimiz var. İngiliz askeri, Anzak askerlerine ait mektuplar var. Bunları bir araya getirdik ve çalışmayı böyle gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com