ÇOMÜ’ye Yeni Rektör Atandı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı atama kararnamelerine göre; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) yeni rektörü Prof. Dr. Sedat Murat oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan kararnameye göre, ÇOMÜ Rektörlüğüne Prof. Dr. Yücel Acer’in yerine Prof. Dr. Sedat Murat getirildi. Karar, resmi gazetede bugün yayımlandı.

BİR YIL ÖNCE ÖDÜL VERİLMİŞ

Öte yandan, bir yıl önce Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde “Kariyer Günü” konulu konferans veren Prof.Dr. Sedat Murat’a ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer tarafından plaket verilmişti.

Sedat Murat kimdir?

Sedat Murat, 1959 yılında dünyaya gelmiş olup, evli ve iki çocuk babasıdır. Murat, ilkokulu ve ortaokulu Samsun’da, liseyi ise İzmit’te okumuştur. 1980 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başlamış, ardından yatay geçişle Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne geçmiş ve 1984’te mezun olmuştur. Sedat Murat, Yüksek Lisans çalışmalarını, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalında, doktora çalışmalarını ise İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalında tamamlamıştır.

Murat, bununla birlikte İÜ İktisat Fakültesi Yönetim ve Fakülte Kurulu üyelikleri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı, İktisat Fakültesi dekanlığı, İÜ Rektör Yardımcılığı, Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu başkanlığı görevlerini de icra etmiştir.

İ.Ü. İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünde Araştırma Görevliliği ile akademik ve çalışma hayatına atılan Murat, Nisan 2002 bu yana da Prof. Dr. unvanını taşımaktadır. Otuz civarında yayınlanmış kitabı bulunan Murat’ın otuzun üzerinde de makalesi vardır.

Yaptığı idari görevler

İ.Ü. İktisat Fakültesi Yönetim Kurulu Üyesi : 1996-1999, 2010-
İ.Ü. İk. Fak. Çalışma Ek.ve End. İliş. Bölümü Sos. Siy. Sos. Güv. ABD Başkanlığı : 2002-
İ.Ü. İktisat Fakültesi Fakülte Kurulu Üyeliği : 27.10.2004-
İ.Ü. İktisat Fakültesi Çalışma Ek. ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı : 2008-2011
İ.Ü. İk. Fak.Çalışma Ek.ve End. İliş. Bölümü İK ve Yönetimi ABD Başkanlığı : 2008-2009
İ.Ü. İktisat Fak.İktisat Bölümü Teknoloji ve Sanayi İktisadı ABD Başkanlığı :
İ.Ü. İktisat Fakültesi Dekanlığı : 21.01.2010- 06.09.2012
İ.Ü. Dr. Ziya Gün Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği :
İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği :
İ.Ü. Uzaktan Eğitim Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği :
İ.Ü. İktisat Fakültesi Çalışma Ek. ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı : 2011-2014
İ.Ü. Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi İktisat Bölüm Koordinatörlüğü : 15.08.2011-(3 yıl süre)
İ.Ü. Rektör Yardımcılığı : 06.09.2012-19.01.2013
İ.Ü. İktisat Fakültesi Vekil Dekanlık : 06.09.2012-
İ.Ü. İlahiyat Fakültesi Vekil Dekanlık : 26.12.2012-23.01.2013
İ.Ü. Rektör Yardımcılığı : 19.01.2013-
İ.Ü. İktisat Fakültesi Çalışma Ek. ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı : 2014-

Kaynak:

http://www.kamubulteni.com/gundem/comu-yeni-rektoru-prof-dr-sedat-murat-oldu-sedat-murat-kimdir-h9140.html