Çanakkale’de Mekânlar Onlardan Sorulacak

Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) Veri Üretim ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de dün itibariyle adres kayıt çalışmaları başladı.

ASELSAN tarafından yürütülen Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) Veri Üretim ve Yaygınlaştırma Projesi, geçen yıl ekim ayında ilk etapta Karaman, Isparta, Burdur, Bilecik, Uşak, Kırklareli, Edirne, Karabük, Bartın ve Bayburt olmak üzere 10 il devreye alınmıştı. Pilot bölgelerde tamamlanan projeden 144 yetkili idare (belediyeler, gibi) yararlanmaya başladı. Dün itibariyle de tüm Türkiye’de her kentte farklı şirketler aracılığı ile çalışmalara başlandı.

PROJENİN AMACI NEDİR?

Tüm adreslere mekânsal boyut kazandırılması amaçlanan projede, hali hazırda mevcut olan metin içerikli Adres Kayıt Sistemi (AKS) yerine Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) üzerinden servis edilmesi sağlanacak. AKS ile tutulan adres bilgilerinin coğrafi koordinatlarla birleştirilmesi ve oluşturulan altyapının diğer sistemlere entegre edilebilmesi için kurulmuş bir sistem olan MAKS, Devlet Planlama Teşkilatınca yayımlanan “Bilgi Toplumu Stratejisi 2006-2010 Eylem Planında Vatandaş Odaklı Hizmet Dönüşümü” bileşeni altında 50 no’lu eylem olarak yer alan ve yürütme sorumluluğu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne verilen “Çevrimiçi Emlak ve İnşaat İzinleri Projesi” ile birleştirilmiş ve söz konusu Proje 13/01/2011 tarihli ve 27462 Mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2011 yılı Yatırım Programında “Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Oluşturulması ve Çevrimiçi Emlak ve İnşaat İzinleri Projesi (MAKS)” olarak yer aldı.

BİLGİLERİN GÜVENLİĞİNİ MİLLİ KRİPTO CİHAZLAR SAĞLAYACAK

İhtiyacı olan tüm kamu kurumları ile resmi bilgi niteliğinde paylaşılacak bilgilerin güvenliği de milli kripto cihazlar ile sağlanacak. Donanımsal olarak korunma gereken bilgiler için Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü Veri Merkezi ve İş Sürekliliği Merkezi arasında verinin dinlenmeye ve değiştirilmeye karşı milli kripto cihazları ile korunması sağlanacak.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile ASELSAN A.Ş. arasında “Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Veri Üretimi ve Yaygınlaştırma Projesi”ne ilişkin 31.12.2015 tarihinde sözleşme imzalanmıştı. Projenin geçtiğimiz yılsonunda tamamlanması öngörülüyordu.

YAPILARI GEZİP KAYIT EDİYORLAR

Tüm Türkiye ile birlikte Çanakkale’de de çalışmalar dün itibariyle başlandı. 10 kişilik ekip ile çalışmalara başlanırken kapı kapı gezerek yapı bilgilerini (adres bilgisi, kat sayısı, numara kaydı olup olmadığı, mesken-işyeri-kamu yapısı mı vb.) kayıt edip fotoğraflandırma çalışmaları gerçekleştiriliyor. Bu yolla adres kayıt sistemi haritalara aktarılabiliyor. Çanakkale’nin tamamını gezecek ekibin ilerleyen günlerde büyümesi ve projenin 2019 yılı sonunda sonuçlandırılması bekleniyor.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com