Tarihi Meclis

Çanakkale İl Genel Meclisi tarihinde ilk kez, seçilmiş kadın üyeler de mecliste yerini aldı. Biri Adalet ve Kalkınma Partisi’nden biri Cumhuriyet Halk Partisi’nden olmak üzere ikisi de avukat olan kadın üyeler, erkek temsiliyetinin yüksek olduğu meclise bu dönem renk katacak.

Öte yandan meclis tarihinde ilk kez 18 üye ile çoğunluğu elde eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) de İl Genel Meclis Başkanı başta olmak üzere başkan vekilleri, katip üyeler, encümen üyeleri ile tüm önemli organları kazanmış oldu.

31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından Nisan ayı toplantılarının ilk oturumu, dün İl Genel Meclisi toplantı salonunda gerçekleştirildi. Meclis, 18 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyesi, 14 Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) üyesi, 2 de Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) üyesi olmak üzere toplam 34 üyenin tam katılımıyla başladı. En yaşlı üye Hakkı Sezen başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda divan katip üyeleri de en genç üyeler Güneş Pehlivan ve Halil Özer oldu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan ilk oturumda meclis başkanlığı, başkan vekillikleri, katip üyeler ile encümen üyeleri ile komisyon üyeleri seçildi.

GRUPLAR AYRILDI CUMHUR İTTİFAKINA DEVAM

Meclis başkan adayı için CHP grubu adına Gelibolu İl Genel Meclis Üyesi Nihat Öner’in önerisiyle Sadık Göğüsgeren olurken, AK Parti grubu adına Biga İl Genel Meclis Üyesi Bülent Korkmaz’ın önerisiyle eski meclis başkanı Ömer Şahin oldu. MHP grubu ise aday göstermeyerek AK Parti adayını destekledi.

CHP grup toplantısında belirlendiği üzere Bayramiç İl Genel Meclis Üyesi Sadık Göğüsgeren, 18 partilisinin oyu ile Meclis Başkanı seçildi. Ömer Şahin ise partililerin yanı sıra MHP’li üyelerin de desteğini almasına karşın 16 oyda kaldı.

GÖĞÜSGEREN: “ÖNÜMÜZDE ZOR BİR DÖNEM VAR”

Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren seçilmesinin ardından divanda yerini alırken, teşekkür konuşması yaptı. Göğüsgeren, “Oy veren tüm seçmenlerin sorumluluğu altında olduğumuzu biliyoruz. Bu konuda görev yapacağımız süre içerisinde adalet ve hukuk içerisinde davranacağımızı zaman içerisinde göreceksiniz. Önümüzde zor bir dönem var. Demokrasinin sonucu Çanakkale’de bu dönem böyle oldu. Başka dönem değişebilir. Kamu ile sizlerle uyum içerisinde çalışacağımızdan herhangi bir kuşkumuz yoktur. Bu anlamda gündeme devam etmeden önce bütün meclis üyelerimize teşekkür ediyorum.” diyerek gündem maddelerine devam etti.

Başkanlık seçilimin ardından 14 AK Parti, 2 MHP oyuna karşı 18 CHP’li üyenin oyuyla Birinci Başkan Vekili CHP’li Şerafettin Alkan, İkinci Başkan Vekili CHP’li Levent İrez olarak seçilirken Asil Katip Üyeler Hakkı Sezen ve Erdal Güler, Yedek Katip Üyeler CHP’li Nizamettin Akça ve CHP’li Erdinç Ceyhan oldu.

ENCÜMENLER DE CHP’DEN

İlk dönemde encümen üyeleri de yine CHP’li üyeler Levent İrez, Ömer Ar ve Ali Rıza Sayın olurken, ihtisas komisyonlarında da çoğunluğu CHP elde etti. Plan ve Bütçe ile İmar ve Bayındırlık komisyonlarının 7 üyeden, diğer komisyonların ise 5 üyeden oluşması ve seçimlerin açık oyla yapılması için CHP Grup Başkan Vekili Av. Güneş Pehlivan tarafından önerge verildi. Önergelerin kabulünün ardından oybirliği ile kabul edilen, 7 üye olan komisyonlarda 4 üye CHP’den 3 üye AK Parti’den, 5 üye olan komisyonlarda 3 üye CHP’den 2 üye AK Parti ve MHP’den seçildi. Önceki dönemlerin aksine komisyonlardaki çoğunluk da bu dönem CHP’ye geçti.

Toplantıya CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve partililerin yanı sıra, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun ve Yol-İş Sendikası temsilcileri de misafir olarak katıldı. Toplantı arasında CHP ve AK Parti grubu ayrı ayrı toplu fotoğraf çektirdi.

Eylem Gözeldere

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com