Şimdi Muhtar olmak vardı…

Alnımın üstüne düşen saçları, parmağımla kıvırmaya başladığımı fark ettiğimde, berbere gitme zamanının geldiğini anladım.

Doğru berbere. Bizim berber, eskiden muhtarlık yapmış. Hâlâ ‘Muhtar’ diyoruz bu yüzden. Sayın Başbakanım, Sayın Bakanım Sayın Milletvekilim gibi… Ömür boyu böyle anılacak.

Berberden içeri girdiğimde muhabbet koyulaşmıştı. Bir kenarda sıramı beklerken, konuşmalara kulak misafiri oldum. Bir köyümüzdeki muhtarlık seçimi kıran kırana geçmiş, rakiplerini ciddiye almayan eski muhtar az daha kaybediyormuş.

Seçim berabere bitmiş. Beklenmedik bir adayla eski muhtar berabere kalmışlar. Eeee, sonra deyiverdim. Yazı tura attılar deyip gülmeye başladılar. Ya para dik gelseydi Kemal Sunal’ın filmindeki gibi diyenler…

Eski muhtar kura sonucu kazanmış. Piyango biletini de ona çektirelim dedi birisi… Gırgırın sonu yok.

Aklıma seçimden önce Güngör Bey’le yaptığımız konuşma geldi. Muhtarlık için seçim günü, adayın adı yazılı pusulaları koymak yeterliymiş demiştim. Önceden adaylık başvurusu falan yapılmıyor. Güngör Bey, o da bir şey mi, mesela ben senin adını yazıp koysam oy kabinine, haberin olmadan seçilebilirsin bile… demişti. Hadi ya deyip, gülüşmüştük.

31 Mart seçimlerinde gerçek oldu bu olay. Muhtarlıktan bıkan muhtarın adını kâğıtlara yazıp sandığa atıyor köylüleri ve durumdan habersiz seçiliyor adam.

Bunu aktardım eski Muhtar Berbere… Artık muhtarlar çok havalı diye söze girdi. Eskisi gibi değil. Şimdi maaşları da gıcır yani. Benim zamanımda böyle değildi. Dedi.

Cumhurbaşkanı çok önem veriyormuş. Eskiden silah ruhsatı muhtarlık bitince geri alınıyormuş. Görevi bitince silahını teslim etmiş. Şimdi artık kolluk güçlerinin ‘beylik’ tabancası gibi isterlerse taşımaya devam ediyorlarmış. Silah ruhsat harçlarından muaf tutuluyorlarmış, SGK primlerini de devlet ödüyormuş.

Devam etti: Artık çok forslular… Bir belediye başkanı valiliğe randevuyla görüşebilirken, muhtarlar çat kapı gidebiliyor. Dedi. Cumhurbaşkanı sayesinde olmuş bunlar. Ne zaman saraya davetler başlamış iyice itibarları artmış muhtarların. Gerçekten de 49. Muhtarlar Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı muhtarlara şöyle seslenmiş: “Belediye başkanları ve Kaymakamlar sizin hizmetinizdedir.”

Yine bizim köylerden birinde bir muhtar varmış. Muhalifmiş. Ancak saraya gidip gelince, yürüyüşü de değişmiş hali tavrı da… Öve öve bitiremiyormuş sarayı. Görüşleri de değişmiş. Sıkı Tayyipçi olmuş. Yaaa…

Vallahi bizim muhtarlar siyaset sınıfının efendisi olmuş. Nasıl bir zamanlar köylü milletin efendisi ise şimdi de böyle.

•••••••••

Eski muhtar berbere, iyiymiş bu muhtarlık… Aday olsak mı ne? Dedim.

Geçti dedi biri. Artık 5 sene sonraya…

Ne diyelim, nasip kısmet!

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com