Kurunun yanında yaş da kesildi mi?

Geçtiğimiz sene Ağustos ayında eski askeri hastanenin bahçesinde yangın çıkmış, bakımsız olan otların bir anda tutuşması ile yangın büyümüş ve çevredeki evler de hasar görmüştü. O felakette ağaçların bir bölümü hasar görüp, kurudu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hasar gören ağaçların kesilmesi için çalışma başlattı. Ağaçlar işaretlenmeden kesilince, vatandaş isyan etti. Bölge halkı ve yetkililer ağaçların kesildiği alana gelerek, “Kuru ağaçların yanında genç ağaçlar da kesiliyor mu bilmiyoruz. Burada kesilecek olan ağaçlara işaretlenme yapılması gerekir” vurgusunda bulundular. Kesilen ağaçların önünde çıkan kısa süreli kargaşa kesim işleminin durması ile son buldu.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan geçtiğimiz sene Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen eski askeri hastane’de geçen yaz Ağustos ayında yangın çıkmıştı. Köhne, bakımsız ve atıl bir vaziyette bulunan hastane bahçesinin içerisindeki ağaçlar çıkan yangında hasar görmüş ve kurumuşlardı. İl Kültür Turizm Müdürlüğü hasar gören ağaçların tespit edilip kesilmesi için işlem başlattı. Başlatılan işlem neticesinde kuru ağaçlar dün kesildi, mahalleli kesime “Dur” dedi.

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, CHP Belediye Meclis Üyeleri, Cevatpaşa Mahallesi Muhtarı Evren Kzıoğlu, İDA Dayanışma Derneği üyeleri, Kent Konseyi üyeleri ve Cevatpaşalılar bölgeye giderek, kesim yapılan ağaçların işaretlenmeden kesildiğini belirttiler. Kısa süreli kargaşa sonucunda İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz, hasar görmüş ve tespiti yapılan ağaçların işaretleneceğini söylemesinin ardından kargaşa son buldu.

Cevatpaşa Mahalle Muhtarı Evren Kızoğlu ise farklı bir soruna parmak basarak, “Mahallede olan biten bize haber verilmiyor. Yapılacak ya da yapılan çalışmalarla ilgili biz muhtarlık olarak bilgi istiyoruz. Biz bilgilendirilirsek, vatandaşı da konu hakkında bilgilendiririz” vurgusunda bulundu.

“Bize gelen şikayetlerde kuru ağaçların kesilmesi isteniyor…”

İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz, “Burası yaklaşık bir yıl önce Milli Savunma Bakanlığı’ndan Kültür Turizm Bakanlığı’na tahsis edildi. Burası Çanakkale savaşlarında askeri hastane olarak kullanılmış tarihi bir mekandır. Bizim bakanlığımızca buranın tahisisi yapılınca, burayı ayağa kaldırmak için projeler yapılıyor. Bu arada geçtiğimiz Ağustos ayında burada bir ot yangını çıktı ve bahçesindeki ağaçların belirli bir bölümü yandılar. Yangından sonra ağaçlar kurudular. Bize gelen şikayetler var. Kuruyan ağaçların temizlenmesi bekleniyor. Bizde resmi olarak işlemlerin yürümesi için adımlarımızı attık. İlk önce koruma kurulunda yetkililer, uzmanlar burada inceleme yaptılar ve temizleme yapılsın dediler. Koruma kurulundan karar çıktı.

“Ben kesimlerde hatalı bir durum olduğunu düşünmüyorum”

Ardından Orman Bölge Müdürlüğü ile yazışmalarda bulunduk. Hangi ağaçların kuruyup, kurumadığını Orman Bölge Müdürlüğü’nün orman mühendisleri tespit ettiler. Arkasından ihaleye çıktık ve kuruyan ağaçların kesilip, temizlenmesi için bir firma ihaleyi aldı. Firma şu anda çalışmayı yürütüyor, olay bundan ibaret. Hangi ağaçların işaretlenip, hangilerinin işaretlenmediği teknik bir konu ve mühendislerce bilinen bir konudur. Ben kesimlerde hatalı bir durum olduğunu düşünmüyorum” açıklamasında bulundu.

“Bulunduğumuz bölge Çanakkale’nin önemli yerlerindendir”

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, “Bulunduğumuz bölge Hastanebayırı bölgenin ve Çanakkale’nin en önemli yerlerindendir. Burasının mutlaka, geçte kalındı, Çanakkale halkının kullanımına açılması gerekiyordu. Geçtiğimiz yaz, burada bir yangın çıktı ve ağaçlar ciddi derecede hasar gördü. Bazı evlerde de yangın çıktı. Turizm İl Müdürlüğü buranın ayağa kaldırılması için çevre düzenlemesi yapılması için gerekli izinler alınmış. Orman Bölge Müdürlüğü mühendisleri burada çalışma yaparak kesilecek ağaçları belirlemişler.

“Sorun ağaçların işaretlenmemesi!”

Burada problem şu; Hangi ağaçların kesilip kesilmeyeceği ile ilgili her hangi bir işaretlemenin olmaması. Biz ağaçların işaretlenip belirlenmesini ve bölgenin bir an önce temizlenip atıl durumdan çıkmasını istiyoruz. Orman mühendisleri hangi ağacın kesilip kesilmeyeceğinin tespitini yapmaları gerekmektedir. Müdür bey bu konuda tamam dedi” ifadesinde bulundu.

“Kurunun yanında yaş da yansın istemiyoruz”

Cevatpaşa Mahalle Muhtarı Evren Kızoğlu, “Buranın yangından sonra hasar gören ağaçlarının temizlenme işlemi yapılıyor. Bu sene de benzer bir olay yaşanmasın diye önlem alınmaya çalışılıyor. İl Kültür Turizm Müdürlüğü bu konu ile ilgili kurul kararı almış. Çıkan onay sonrasında ağaçların tespiti ile ilgili bir tespit söz konusu olduğu söylenmektedir. Biz bu tespitleri alanda göremediğimiz için arkadaşlar bu konuda duyarlılık göstermişlerdir. Ağaçlar üzerinde bir işaretlenme yapılmış olsaydı, buradaki kargaşayı yaşamamış olurduk. Talebimizi kendilerine ilettik, işaretleme yapıldıktan sonra, hangi ağaçların kesileceği vatandaşlar tarafından bilinecek. Kurunun yanında yaş da yansın istemiyoruz.

“Mahallede olan bitenden haberdar edilmiyoruz”

Bu mahallede olan bitenlerden haberdar edilmiyoruz. Her kamu kuruluşundan talebimiz, mahallede yapılacak olan işlemlerden muhtarlığın bilgilendirilmesi. Bizde hem öncesinde alınması gereken tedbirler, hem de vatandaşın bilgilendirilmesi konusunda hizmetimizi ortaya koyarız” cümleleri ile konuyu özetledi.

“Kararlar hukuksuzsa suç duyurusunda bulunacağız”

Kent Konseyi Çevre Meclisi adına konuşan Pınar Bilir; “Dün akşam burada kesim yapıldığının ihbarını almıştık. Bizler önce küçük çalıları kestikleri düşünüyorduk. Geçen sene burada çıkan yangına karşı önlem alındığını düşünmüştük. Bu sabah aldığımız birçok ihbar üzerine hepimiz buraya geldik. Şu anda yaptığımız itirazlar üzerine kesim durdu. Müdürlük yarın ağaçların işaretleneceğini ve kesimin devam edeceğini söyledi. Biz de şu an dün akşamdan beri yapılan ağaç katliamının sorumlusu kim? Hiçbir tespit yapılmadıysa bu ağaçları nasıl kestiler? Hangi gerekçeyle kestiler? Bizim itirazlarımızla işaretlemeye ihtiyaç duyuyorlarsa bunu yanan ağaçları kestik diye nasıl açıklıyorlar? Bunların hepsini bilmek istiyoruz… Kararlar hukuksuz ve kanunsuzsa buna dair suç duyurusunda bulunacağız” vurgusunda bulundu.

“45-50 ağaç kesildi, toplam 67 ağaç kesilecek”

İhaleyi alan kişi olan Çanakkale Marukatçılık İnşaat Turizm Şirketinin Sahibi ve aynı zamanda Oduncular Dernek Başkanı Birol Ülken; “İl Kültür Müdürlüğü’nün açmış olduğu ihaleye birincide kimse katılmamıştı ikincide ben katıldım. Bu ihaleyi aldım. Burada şu an sözleşmem gereği yapmam gereken işleri yapıyorum. 67 ağaç kesilecek. 67 ağaç Kültür Turizm Müdürlüğü’nün söylemine göre ve buraya gelen ormancıların söylemine göre belirlendi. Hatta yeşerir mi diye bir yıl beklettiklerini söylediler. Biz geldiğimizde işaretlenme yoktu ama bize gösterildi. Şu anda 45-50 civarı ağaç kesildi. Kesimi mahalle halkının ricası üzerine durdurduk. Temizliğimize devam edeceğiz” dedi.

“Olayın takipçisiyiz”

İDA Dayanışma Derneği Başkanı Güngör Yılmaz; “Müdahalemiz üzerine kesim şu anda durdu anca kesilen ağaçların arasında yaş ağaçların olduğu görülüyor. Yaptığımız müdahale sonucunda durması nedeniyle Orman Bölge Müdürlüğü’nden yetkili kişiler gelerek kesilmesi gereken ağaçları işaretleyecekler ve kesimin ondan sonra devam edeceğine dair söz aldık. Yetkililer kesimin durduğunu söylediler ve gittiler. Olayın takipçisiyiz” cümlelerini kullandı.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com