Gözler İl Genel Meclisi’nde

31 Mart seçimlerinin ardından az da olsa değişen Çanakkale siyasi tablosunun oluşturduğu hava yeni doğumlara gebe. Biga, Çan, Ayvacık, Bayramiç, Eceabat gibi ilçelerimizde belediye başkanlarının kendisi ve partisi değişirken; yerel meclisi oluşturan İl Genel Meclisi’nde de sayı çoğunluğu AK Parti’den CHP’ye geçti.

Bu neyi getirir? Çok şeyi. Neler onlar diye sorarsak, öncelikle İl Özel İdaresinin durumu, dolayısıyla GESTAŞ’ın durumu; yetmedi, diğer bazı resmi kurumların durumu değişebilir. Hatta bazı kesimlerde öyle beklentiler var ki bu gelişmelerden endişe edenlerle, Çanakkale bürokrasisi rahatlayacak diyenlerin sayısı eşit gibi. Bekleyip göreceğiz. Bizim şimdilik niyet okumak gibi bir derdimiz yok ama gelişmeleri de önceden yorumlamak gibi bir görevimiz var.

Son seçimlerin ardından İl Genel Meclisinde çoğunluğu ele geçiren Cumhuriyet Halk Partisi’nin kendi içersinde Kepez örneğinde olduğu gibi şeffaflık adı altında bir süreliğine de olsa elde ettiği bilgileri kamuoyu ile paylaşmaya başlayacağını tahmin ediyoruz. Hem Köylere Hizmet Götürme Birliği’nde hem de Özel İdare’deki komisyonlarda çoğunluğu elde edecek olması bu söylentiler, iddiaların ortaya çıkmasına neden de olmuş olabilir.

Öğrendiğimize göre bu hafta içerisinde itirazların sona ermesinden sonra İl Genel Meclisi üyeleri de mazbatalarını alıp göreve başlayacaklar. İlk resmi toplantıda İl Genel Meclis Başkanlığı seçimi yapılacak. CHP’den İl Genel Meclis Başkanlığına Bayramiç üyesi Sadık Göğüsgeren’in seçilmesine kesin gözü ile bakılıyor. CHP Grup Başkan Vekilliğine de Avukat Güneş Pehlivan’ın geleceğini tahmin ediyoruz. Hem kadın hem de hukukçu olması dikkat çekiyor.

Ha bu arada Cumhur İttifakının üyelerinin de bürokratlar ile bir dizi ikili görüşmelere girdiği, fakat üstünlük CHP’li üyelerde olduğu için çok fazla yapılabilecek bir şey olmadığının farkında olduklarını kendi üyeleri ve partilileri arasındaki konuşmalardan anlıyoruz. Bir grup partiliden edindiğimiz bilgiler doğrultusunda, yeni dönemde yeni uygulamaların hayata geçeceği konuşuluyor. Ortaya atılan iddialara göre (Biz olmayacağını tahmin ediyoruz ama) İl Genel Meclis Başkanının makam odasının olmayacağı, oda ile birlikte de makam aracının bulunmayacağını iddia ediliyor. Sayın Valimizin buna ya da bu gibi önerilere sıcak bakmayacağını tahmin ediyoruz.

Bayramiç’te CHP İlçe Başkanlığı, Genel Merkez Delegeliği görevlerini başarılı bir şekilde yaptığını bildiğimiz Sadık Göğüsgeren’in seçildiği takdirde İl Genel Meclisi Başkanlığı görevini de son derece başarılı bir şekilde yapacağını tahmin ediyoruz. Örgütçü kimliği ile bilinen Sayın Göğüsgeren’in inandığı, iyi bildiği konulardan da hiç taviz vermediğini, gerekirse sonuna kadar ısrarcı ve inatçı olduğunu hatırlamak ve hatırlatmak gerektiğine inanıyorum.

GESTAŞ mı?

Görüşmek üzere…

 



WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com