Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yasaklar Başlıyor, Balık Tezgahları Boşalıyor…

Av yasakları yarından itibaren

Av yasakları yarından itibaren başlıyor. Bu durum ise cuma pazarındaki balık tezgahlarına oldukça yansıdı. Yarından itibaren balıklar pahalanacak. Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı ve Çanakkale Merkez 1 No’lu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Özkurnaz ise yasakların 15 Nisan’dan değil, bir sonraki yıldan itibaren 1 Nisan’da başlamasını öneriyor!

15 Nisan’da başlayacak balık avlama yasakları, 1 Eylül 2019’a kadar devam edecek. Bu durum da haliyle, kapalı pazar yerinde kurulan cuma pazarındaki balık tezgahlarını etkiledi. Vatandaşlar, yasaklardan önceki son balıklara hücum ederken, Mehmet Özkurnaz tarafından gündeme getirilen yasakların 1 Nisan’a çekilmesi durumu kafaları karıştırıyor…

Özkurnaz ne demişti?

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı ve Çanakkale Merkez 1 No’lu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Özkurnaz, yasakların 1 Nisan’a çekilmesi gerektiğini söyleyerek “Bu dönemde yakalanacak balıklar havyarlı dediğimiz yani yumurtalı balıklardır. Bu balıklarda binlerce yavru balık var. Nisan ayı başında özellikle bazı türlerde yoğun bir yumurtlama dönemi geçiriyoruz. Eskiden av yasağı 1 Nisan’da başlıyordu. Bu dönem yapılan itirazlarla, başvurularla, isteklerle 15 gün uzatıldı ama denizlerdeki balık popülasyonu için yararlı bir süreç olmadı bu. Yasağın 15 gün ileriye gitmesi daha çok avlanma demek. Bu da yumurtlama dönemindeki balıkların avlanmasıyla popülasyonun azalması demek” ifadelerini kullandı.

Esra Çanlı

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech