“Domatesi Biberi Satıp, Parayı Dolara mı Yatıralım?”

Siyasetin gündeminde hala ‘yerel seçim’ tartışmaları süredursun, vatandaş ise ‘geçim’ derdinde… Çanakkale’de cuma günleri kurulan pazarda, yılın neredeyse en yüksek fiyatları vardı bu hafta. Öyle ki tezgâhlarda mantarın kilosu 20 TL, biberin 12 TL, soğanın 10 TL ve domatesin kilosu ise 9 TL’yi gördü. Seçimlerin ardından giderek yükselen dolar, özellikle İstanbul’da belediye başkanlığı seçimlerinin hâlâ kesinleşmemiş olmasının da etkisiyle, Türk Lirası karşısındaki değerini 6 TL sınırına zorlarken, pazar fiyatlarını gören vatandaşın aklına, halk arasında kullanılan o meşhur tabir geliyor… Fakat bu kez evi, barkı değil; domatesi biberi satıp parayı dolara yatırmak mı daha akıl kârı diye soruyorlar.

31 Mart yerel seçimleri her ne kadar sona ermiş görünse de, özellikle İstanbul’da CHP ve AK Parti adayları arasındaki yarış, henüz resmi olarak neticelenmedi. Gözler, Yüksek Seçim Kurulu’nun vereceği karar çevrilmişken, piyasalardaki bu belirsizlik havası ise TL karşısında dolar kurunu 6 TL bandına çekti.

İşbu tekinsiz siyasal hava, ekonomiyi de olduğundan daha tekinsiz hala sürükledi. Ve bunun sonucunda ise, vatandaşın bütçe vitrini haline gelen pazarlar da bu siyasal ve ekonomik çalkantıdan nasibini almış oldu.

Tezgâh fiyatları kuyumcu dükkanlarını andırıyor!

Öyle ki, bu hafta pazar fiyatları 2019 yılının en yüksek seviyesini gördü. Mantar ve mor soğanın kilosu 20 TL’den satışa çıktı. Patates 10 TL’den aşağı inmezken yemeklik soğan dahi 10, hatta yer yer 12 TL’yi gördü. Bununla birlikte biber, fasulye, patlıcan gibi sık tüketilen sebzeler de öyle… Hiçbirini 10, 12 TL’den aşağı almak mümkün değil. Domates de ve patlıcan da benzer tablolar çiziyor. Keza özellikle çeri domateste fiyatlar 9 TL’yi buldu. Meyvelerin yanına yaklaşmak ise ne mümkün!

“Çekme kardeşim, çekme!”

Vatandaşın derdi belli, tezgâhlardan bütçesine en uygun ürünü seçebilmek… Pazarcı esnaf ise bir yandan ürünün satmaya uğraşırken bir yandan da vatandaşı ürkütmek istemiyor. Muhabirleri, fotoğraf makinesi ise reyonların arasında gezerken gören satıcılardan hiç olmadığı kadar tepkiler yükseliyor, “çekme kardeşim, çekme!”

Hem üretici hem satıcı hem de vatandaş, üçlü bir mağduriyetin kıskacında kıvranırken akıllara ise o meşhur tabir geliyor haliyle… Domates 9, biber, 12 TL’yi bulurken dolar ise 6 TL’yi ha bugün gördü, ha yarın görecek. Dolayısıyla; evi barkı değil de domatesi biberi satıp dolara yatırmak, bu ekonomik tabloda çok da hayret verici bir yatırım şekli olmasa gerek!

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com