“Devlet mi vatandaş için, vatandaş mı Devlet için var?”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Nisan ayı meclis toplantısı Çarşamba günü gerçekleşti. Gerçekleşen meclis toplantısında Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu birçok farklı konuyu gündeme taşıdı. Semizoğlu bürokrasideki gecikmeleri ve ağırlığı kamuoyu ile paylaşırken, “Büyümenin önündeki en büyük engel bürokrasidir!” vurgusunda bulundu.

ÇTSO Meclis toplantısı birçok farklı konunun gündeme gelmesine vesile oldu. ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu yaşanan sorunları üyelerin şikayetlerini bir bir kamuoyuna aktardı ve paylaştı. Semizoğlu bürokrasi konusundaki şikayetleri titizlikle ifade etti.

“Küçük ile büyüğün sorunu aynı değil”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Büyüklerimiz baş tacı, onların yeri ayrı. Büyüklerimiz derken büyük şirketlerimiz… Kale Grubu, İÇDAŞ, Akçansa, Dardanel, Doğtaş ama küçük ile büyüğün sorunu aynı değil. Büyükler kendilerini daha farklı ortamlarda, daha farklı platformlarda ifade edebiliyorlar, bizim esnaf arkadaşlarımız bunları ifade edecekleri yer biziz. Bizde onların temsilcilikleri olarak Ankara’da ya da gerekli yerlerde onları temsil etmek istiyoruz.

“Büyümenin önündeki en büyük engel bürokrasidir!”

Büyümenin önünde en büyük engel bürokrasidir. Turizmcinin, marketçinin, müteahhidin önündeki engel bürokrasi… Devlet mi vatandaş için var, vatandaş mı devlet için var? İş adamı attığı her imzadan sorumludur. Çek yazarsın imzalarsın, senet imzalarsın, sözleşme imzalarsın, kesinlikle bundan sorumlusun. Bürokratımız neyden sorumlu, hiçbir şeyden.

Başvuralım, makinelerimizi sipariş edelim, ilk önce şunu sorayım ben, nereye Ankara’ya… Sordum 3 ay gitti. Dönüş geldi bir daha soralım 3 ay bir daha gitti. Taksitim mi geldi, maaş mı ödüyorum, biraz vicdan! Bu benim başıma geliyor değil, gelen şikayetler bunlar, biraz vicdan.

O kadar naifiz ki insanlar bunları gelip bir anda anlatmıyorlar. Oturuyoruz konuşuyoruz, diyorlar ki başkan sorunumuz var, Allah aşkınıza hepimiz aynı ülkede yaşıyoruz, aynı gemideyiz” dedi.

Semizoğlu, 11 Ekim 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı genelgesini hatırlattı.

Genelgede yer alan, “Tüm başvurularda, talebin sonuçlandırılması başka bir idari makamın görev alanında kalsa dahi, başvurular anında incelenecek, takip edilecek, talebin ilk başvuru yerinde neticelendirilmesine özen gösterilecek. Başvuru sahibine yapılan işlemler hakkında gecikmeksizin nihai ve kesin bilgi verilecek. Başvuruları süratli ve doğru sonuçlandırılması hususunda gereken tüm tedbirler alınacaktır” cümleleri Semizoğlu titizlikle okudu.

Tunahan Ünsal  

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com