Şimdi Birlikte Hizmet Zamanı!

Çanakkale Belediyesi’nin yerel seçimlerin ardından ilk meclis toplantısı, yarın (8 Nisan 2019 Pazartesi Günü) belediye meclis salonunda gerçekleştirilecek. Seçim zamanı, farklı partilerde ve farklı ittifaklarda yarışan üyeler, yarından itibaren aynı mecliste kent ve kentliler için birlikte hizmet etmeye başlayacak.

Belediye meclisi üyelerinin yarın 16.30’da Atatürk Anıtı’na gerçekleştireceği çelenk sunumunun ardından 17.30 itibariyle başlayacak ilk oturumda; Divan 1. ve 2. Başkanvekilliği seçimi, Divan Kâtip Üyeliği seçimi, Encümen Üyeliği seçimi yapılmasının yanı sıra komisyon üyeleri de belirlenecek.

Nisan ayının ilk oturumu, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan başkanlığında ve ilk gündem dışı değerlendirmesiyle başlayacak. Bu dönem meclisi, Millet İttifakı’yla seçilen üyeler Fatma Kaynaş, M. İrfan Mutluay, H. Erdal Gezen, Egemen Ergun, Rebiye Turan Ünüvar, Umut Karagöz, Özden Çetin, Ercüment Furuncu, Gülay Güney Sarıkaya, A. Burak Kunt (İyi Parti), Deniz Erdem, İbrahim Soydan, E. Levent Polis, Deniz Karaduman, Bilge Şimşek, Ahmet Uslu (İyi Parti), Mesut Dinç, Berkay Güzel, Birten Sarıbaş, Süleyman Canpolat, Kanber Koç, Didem Güner (İyi Parti) ile Cumhur İttifakı’yla seçilen üyeler Reyhan Demirbaş, Evren Yalçın (MHP), H. Hüseyin Aytop, Sıtkı Aktuğ, Nilgün Gökser, Esra Yüksel, Muharrem Kocabey (MHP), Özlem Karadayı, Musa Oyan oluşturacak.

MECLİSTE RESMİ İTTİFAKLAR OLMAYACAK

Seçime Cumhur ve Millet ittifakları ile giren üyeler, mecliste ittifak yapmayacak. Her partinin kurumsal kimliği ile yer alacağı ilk mecliste komisyon üyeleri belirlenirken oy dağılımlarının nasıl olacağı merak ediliyor.

CHP’de Grup Başkanvekili’nin Av. Hüdai Erdal Gezen olurken, AK Parti’de ise Grup Başkanvekili bu sabah yapılacak toplantıda belli olacak.

AK Parti ile işbirliği yaparak seçime giren Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tüm Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de de kurumsal kimliği ile ayrı bir grup olarak mecliste yerini alacak. MHP’nin Grup Başkanvekili’nin de Evren Yalçın olacağı öğrenildi. CHP’den seçilen üç meclis üyesi de istifa ederek İyi Parti’ye geri döndü. Kendi grubunu oluşturacak İyi Parti’nin ilk sene Grup Başkanvekili’nin Ahmet Uslu olacağı ve sonraki yıllar için diğer üyelerin de dönüşümlü olarak görev alacağı öğrenildi.

EN ÇOK MERAK EDİLEN KOMİSYON: İMAR!

Divan 1. ve 2. Başkan Vekilliği seçimi, Divan Katip Üyeliği seçimi, Encümen Üyeliği seçiminin yanı sıra İmar Komisyonu üye seçimi, Plan Bütçe Komisyonuna üye seçimi, Sosyal İşler Komisyonuna üye seçimi, Ulaşım Komisyonuna üye seçimi, Şoför Seçim Komisyonuna üye seçimi, Şikayet Değerlendirme ve Ceza Komisyonuna üye seçimi, Çevre ve Sağlık Komisyonuna üye seçimi, Marmara Belediyeler Birliği’ne üye seçimi, Ege Belediyeler Birliği üye seçimi, Kıyı Ege Belediyeler Birliği’ne üye seçimi, Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği üye seçimi, Tarihi Kentler Birliği’ne üye seçimi, Katı Atık Yönetim Birliği’ne üye seçimi, Çanakkale Assos Truva Turizm Alt Yapı Hizmet Birliği üye seçimi yapılacak. İlk dönemde, İmar Komisyonu’nda hangi üyelerin yer alacağı merak konusu oldu.

Faaliyet Raporunun görüşülmesi, Denetim Komisyonu raporunun sunulmasının ardından Kardeş Kent Osnabrück Mayıs Haftası Etkinliklerine ve Gençlik Değişimine görevlendirme yapılacak. Fahri Hemşehrilik hakkında da konuşulacak mecliste görevlendirilen Belediye Başkan Yardımcılarının ödenekleri de belirlenecek.

BAŞKAN YARDIMCILARI ÜNÜVAR VE MUTLUAY

Cuma günü grup toplantısı yapan Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyasi başkan yardımcıları olarak Mehmet İrfan Mutluay ve Rebiye Turan Ünüvar’ın belirlendiği öğrenildi. Kritik gündem maddeleri oylanırken ilk meclisin oy dağılımının ne yönde olacağı merak ediliyor.

Meclisin, gündem dışı konuşmaların ardından son olarak görüşülen Araç Kiralaması, Çanakkale Uygulama İmar Planı notlarında revizyon yapılması teklifi, 2019 Yılı Meclisinin yıllık tatilinin belirlenmesi hakkındaki gündem maddeleri ile Mayıs ayı gün ve saatinin belirlenmesi ile sona ermesi bekleniyor.

Çanakkale Belediye Meclisi’nin ilk oturumunun ardından kentin gündemini, 34 üyenin 18’ini alarak çoğunluğunu CHP’nin ele geçirdiği İl Genel Meclisi oluşturacak. Şimdiden tartışmaları başlayan meclis başkanlığı, CHP’nin GESTAŞ yönetimindeki söz hakkı gibi konular, kentin gündeminde uzun süre yer edeceğe benziyor.

Eylem Gözeldere

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com