Biyoloyik Ritminize Kulak Verin

5 years önce Didem Güner Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Vücudumuzun her mevsim değişen  biyolojik ritmine göre  bedenimizin  yeni  adaptasyonlar geliştirmesi, Sirkadiyen Ritimdir. Eğer ritmimizi doğru ayarlayamazsak psikolojik ve fiziksel pek çok rahatsızlık canımızı sıkabilir…

Bu ritim çeşitli sebeplerden bozulabilir hatta mevsim değişimlerinden fazlasıyla etkilenebilir.Her vücudun  verdiği tepki farklı ölçülerdedir.  Sirkadiyen ritmi bedenimizde düzene sokmazsak vücut mevsim geçişlerinde kolaylıkla yağlanabilir, psikolojik sorunları sık yaşayabilir .Vücudumuzun biyolojik ritmini etkileyen dört önemli faktör var.

*aşırı doymuş yağ içeren yiyecekler,

*yanlış diyet uygulamaları

* hızlı kilo verip , ani kilo alma

*iklim değişiklikleri

Peki nasıl önlem almalıyız;

-Size ait olmayan,sağlıksız diyetler yapmayın

Dengesiz bir diyet biyolojik ritmi bozar ve hızla yeme bozukluklarına yol açar.

– Vücudunuzu saf şekerden arındırın

Toz şeker, esmer şeker, mısır şurubu içeren hazır yiyecekler, agave şekeri ve früktoz şurubu gibi saf karbonhidrat kaynaklarından hem damağınızı hem de iç organlarınızı arındırın.İsimleri farklı olsa da hepsi  saf şekerdir.

-Düzenli uyuyun

Uyku saati bir saat eksik ya da fazla olduğunda günde 200 kalori kadar fazla yeme durumu, gece atıştırmalarının artması ve şekere eğilim ortaya çıkar.

-Alerjilerin farkında olun

İklim değişimi biyolojik ritmi alerjenlere karşı da duyarlı hale getiriyor. Atmosferdeki yüksek karbondioksit alerjik polenlerin tutunmasına neden oluyor.

Brokoli bahar alerjilerinin önlenmesine yardımcı. Haşlanmış brokoliye limon sıkarak tüketmek alerjik reaksiyon yükünü azaltan doğal iksirdir. Öksürük otu, köklerinde bulunan petasin bileşiği sayesinde alerjen reaksiyon önleyicidir.

– Tavuksuyu  Çorba için

Tavuk suyuna çorba ana öğününüzde sıklıkla bulunsun.

– Yeşil yapraklı sebzeler tüketin

Maydanoz, taze nane, taze fesleğen ve semizotu sofranızda bolca olmalı.

 


Bu haber 05/04/2019, Friday günü yayınlandı, 1004 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com