“Avukat olmak mücadelenin ta kendisidir”

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla dün Cumhuriyet Meydanı’nda tören gerçekleşti. Gerçekleşen törene Baro Başkanı Bülent Şarlan, Belediye Başkan Vekili Hüdai Erdal Gezen ve çok sayıda avukat katıldı. Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan yapmış olduğu konuşmasında, “Mesleğimiz zor ve sancılı bir süreçten geçmektedir. Çanakkale Barosu, Cumhuriyetin kazanımlarına, Hukukun üstünlüğüne, demokrasiye sahip çıkmaya devam edecektir” vurgusunda bulundu.

5 Nisan Dünya Avukatlar Günü dolayısıyla dün Cumhuriyet Meydanı’nda saat 10.00’da tören düzenlendi. Düzenlenen çelenk sunum törenine Belediye Başkan Vekili olarak Av. Hüdai Erdal Gezen katıldı. Çok sayıda avukatın katıldığı tören saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Daha sonrasında Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan günün anlam ve önemine dair konuşmasını gerçekleştirdi. Şarlan avukatlık mesleğinin içinden geçtiği zor günleri dile getirerek, avukatların mücadelesi sürecektir vurgusunda bulundu.

“Avukatlığı yüceltmek, ülkeyi yüceltmektir”

Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, “Avukatlar, hakimler ve savcılar, yargının vazgeçilmezidir. Mahkemeler her devlet sistemde bulunmasına rağmen,  bir devleti; hukuk devleti yapan, yargılama içerisinde savunmaya, yani biz Avukatlara verilen önemdir. Avukatlığı yüceltmek; insan hak ve özgürlüklerini, demokrasiyi ve ülkeyi yüceltmektir.

“Omuz omuza mücadele etmeye devam ediyoruz”

Her 5 Nisan da olduğu gibi mesleki sorunlarımızla yine baş başayız. Yaşadığımız bunca güçlüğe rağmen var gücümüzle çalışmaya, omuz omuza mücadele etmeye devam ediyoruz.

“Çözülemeyen sorunlarımıza çözüm arıyoruz”

Öncelikle çözülemeyen sorunlarımıza çözüm arıyoruz. Bu sebeple sorunlarımızın bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. Avukatların yargılama içerisinde daha etkin rol oynamasını sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Avukatların görevlerini icra ederken karşılaştıkları sorunların çözülmesini bekliyoruz. Avukatın dosya incelemesi önündeki kısıtlamaların kaldırılmasını talep ediyoruz. CMK Ücretlerinin iyileştirilmesini istiyoruz. Kamuda ve özel sektörde daha fazla Avukat istihdamı sağlayacak yasal düzenlemeler yapılmasını bekliyoruz. Kamu Avukatlarımızın özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesini istiyoruz. Avukatlık hizmetlerinden lüksmüş gibi alınan %18 KDV’nin kaldırılmasını bekliyoruz. Avukatlık kimliğinin, resmi belge olarak tüm kurumlarda geçerli olmalısı için yasal düzenlemesi gerektiğini düşünüyoruz. Uzlaştırma ve Arabuluculuk kurumlarının mesleğimizi etkileyen olumsuzluklarını biliyoruz.Bu aşamada isteğimiz; Uzlaştırmacılar da sadece Hukuk Fakültesi mezunu olma zorunluluğunun getirilmesi, Arabuluculuk görüşmelerinde ise zorunlu taraf vekilliğinin getirilmesidir.

“Avukat sayısı üç yılda 30 bin artmıştır”

Mesleğimiz zor ve sancılı bir süreçten geçmektedir. Şimdi sizlerle; ülkemizdeki Avukat ve Hukuk Fakültelerindeki Öğrencisi sayılarını rakamlarla paylaşmak istiyorum. 2018 yılı sonu itibarıyla Barolara kayıtlı, 124 bin Avukat bulunmaktadır. Bu sayı 2015 yılı sonunda ise 94 bin idi. Görüldüğü gibi Avukat sayısında üç yılda 30 bin artış olmuştur.

“Çanakkale Barosu Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkmaya devam edecektir”

Çanakkale Barosu, dün olduğu gibi bundan sonra da; Cumhuriyetin kazanımlarına, Hukukun üstünlüğüne, demokrasiye sahip çıkmaya devam edecektir. Çanakkale Barosu, dün olduğu gibi bundan sonra da; Güçlü savunma, Bağımsız ve tarafsız yargı, adil yargılanma hakkı demeye devam edecektir” açıklamasında bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com