Çanakkale Dumlupınar’ı andı

Bundan tam 66 yıl önce 4 Nisan 1953 senesinde İsveç bayraklı yük gemisi ile çarpışan Dumlupınar denizaltısı Çanakkale Boğazı’nın serin sularını boylamış ve 81 denizci şehit olmuştu. Şehit olan denizcilerimiz tam 66 yıl sonra aynı noktada anıldı.

4 Nisan 1953 senesinde NATO görevini tamamlayıp yurda dönüş yolunda, İsveç bayraklı bir yük gemisi ile Çanakkale Boğazı’nda çarpışan Dumlupınar denizaltısı batmış ve bir daha da denizaltından haber alınamamıştı. Denizaltının içerisinde olan 81 kişilik askeri personel şehit olmuş ve Dumlupınar Türk tarihinde yerini almıştı. Dün şehit olan denizcilerimiz hem karada hem denizde yapılan törenlerle anıldı.

Dumlupınar şehitleri için ilk tören saat 9.30’da Barbaros Şehitliği’nde düzenlendi. Düzenlenen törene Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Dumlupınar’ın mürettebatında bulunan askerlerden bazılarının aileleri katıldı. Barbaros Şehitliği’nde düzenlenen törenin sonunda Vali Orhan Tavlı ve Boğaz Komutanı Tuğamiral Uça şehitliklere karanfil bıraktılar.

Barbaros Şehitliği’nde düzenlenen törenin ardından Vali Orhan Tavlı ve Boğaz ve Garnizon Komutanı Uça, Çanakkale Boğaz Komutanlığı’nın önünde bulunan iskelede, Gölcük’ten gelen TCG 1. İnönü denizaltısına bindiler. Tören katılımcıları ise aynı iskelede bulunan TCG Karabiga’da yerlerini aldılar.

TCG 1. İnönü denizaltısından tam 66 yıl önce boğazın serin sularını boylayan Dumlupınar faciasının yaşandığı yere Vali Orhan Tavlı tarafından çelenk bırakıldı. Çelenk sunumunun ardından tören son buldu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com