“Sağlıkta şiddete karşı düzenlemeler yetersizdir”

Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şubesi, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi önünde üyeleriyle birlikte gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Bornova’da yaşanan aile hekimine şiddet olayını kınadı. Bir günlüğüne iş bırakma eylemi yaptıklarını belirten sendika, sağlıkta şiddete karşı alınan önlemlerinse yetersiz olduğunu vurguladı.

Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şubesi üyeleri, Bornova’da aile hekimi Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu’na yönelik yapılan saldırıyı, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi önünde düzenlediği protesto ile kınadı. Bir günlüğüne iş bırakma eylemine giden üyeler, yaptıkları açıklamada ise şu satırlara yer verdiler:

“İnsanlıktan çıkmış bu kişiler…”

“Sağlık çalışanlarının yaşadığı şiddet olaylarını defalarca dile getirmiş ve çözüm istemiştik. Özellikle keyfe göre ilaç yazdırma talepleri acil servis poliklinik hizmetlerinde muayene ve tedavi sırasında hastanın kendisinin tayin etme istekleri nedeniyle sağlık çalışanlarının sözlü ve fiziksel şiddete uğradığını sıklıkla gözlemlemekteyiz. Gün geçmiyor ki sağlıkta şiddetle alakalı yeni bir habere denk gelmeyelim. Son olarak İzmir Bornova Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezi’nde hastayı görmeden ilaç yazamayacağını söyleyen Doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu, 10 kişi tarafından darp edilmiştir. İnsanlıktan çıkmış bu kişiler doktorumuzun burnunu kırmışlardır.”

“Şiddeti tedavi yöntemi olarak kullanıyorlar”

“Aile hekimi arkadaşımıza Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve acil şifalar diliyoruz. Söz konusu saldırganın en ağır cezaya çarptırılmasını istiyoruz. Saldırganlar şiddeti adeta bir tedavi yöntemi gibi kullanmaktadır, şiddet uygulandığında hastaneyi birbirine kattığında, sağlık hizmetlerinin daha kolay ve daha hızlı ulaşabileceği gibi tuhaf bir anlayışa sahip olmuştur. Son zamanlarda ise yasaların hilafına hukuksuz ve usulsüz taleplerin yerine getirilmemesi nedeniyle gerçekleşen şiddet ve saldırılar da durumun vahametini gözler önüne sermektedir.”

“Sağlıkta şiddet ve linç sağlık çalışanlarının hizmet üretimine engel olacak bir seviyeye gelmiştir. Acil çözümler bulunması gereklidir. Sağlıkta şiddetin durmak bir yana artarak devam etmesini en önemli neden etkin ve caydırıcı tedbirlerin hayata geçmemesidir. Her ne kadar bazı düzenlemeler ile önlemler alınmak istenmişse de bunların yetersiz olduğu ortadadır. Bu nedenle acil bir şekilde şiddete istisnasız tutuklu yargılama gelmeli, sağlık kurum ve kuruluşları sıfır tolerans alanı ilan edilerek burada işlenen suçların ertelenmesi veya paraya dönüştürülmesine son verilmeli ve şiddet uygulayanlara acil haller dışında belli bir süre paralı sağlık hizmet uygulaması hayata geçirilmelidir.”

“En ağır yaptırımların süratle harekete geçmesini istiyoruz”

“Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara sağlık kurumlarında ortalığı birbirine katanlara bu işin sonunun tutuklu yargılanmak olduğunun idrakine varmaları sağlanmalıdır. Devletin ceza sistemi ve uygulayıcıları bunu hissettirmelidir. Türk sağlık-Sen olarak Aile hekimimize tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin en aza indirilmesi için yapılması gereken acil tedbirlerin ve ağır yaptırımların süratle hayata geçmesini istiyoruz.”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com