“Mücadelemizden taviz vermeyeceğiz”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu 5 Haziran 2016’da Sapanca’da Türkiye Nereye Gidiyor konulu panelde konuşma yapmış ve konuşma ile ilgili hakkında ceza davası açılmıştı. Açılan davanın duruşması 2 Nisan tarihinde görüldü. Konuyla ilgili DİSK Emekli Sen Çanakkale Şubesi geçtiğimiz gün basın açıklamasında bulundu.

DİSK Emekli Sen tarafından yapılan basın açıklaması Belediye Çalışanları Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti. Gerçekleşen basın açıklamasında DİSK Emekli Sen Çanakkale Şube Başkanı Hale Sarıcan’ın okumuş olduğu metinde, “Dış borç yükü 129.6 milyar dolardan 466.7 milyar dolara tırmandı. 2018 itibarıyla 12 aylık dönemde üretici fiyatları yüzde 45, tüketici fiyatları yüzde 21.62 oranında arttı.

“İşsiz sayısı 4 milyona yaklaştı”

Elektriğe, doğal gaza, akaryakıta bir yıl içinde yüzde 40’lara dayanan oranlarda zamlar yapıldı. Benzine ve mazota sürekli olarak yüksek oranlı zamlar yapılıyor. Bankalara bireysel kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı bir yıl içinde yüzde 34.6 oranında arttı. İşsizlik oranı yüzde 12‘yi geçerken işsiz sayısı 4 milyona yaklaştı.

“Toplantı ve eylem hakkı yok edilmek isteniyor”

Ülkemizde basın özgürlüğü AKP iktidarının çok yönlü saldırıları sonucu yok edildi ve ediliyor. Çok sayıda gazeteci tutuklanırken birçoğu için davalar açılıyor. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile Anayasamızın güvence altına aldığı örgütlenme ve toplanma özgürlüğü günümüzde ağır baskı altındadır. Toplantı ve eylem hakkı yasa dışı tehditlerle yok edilmek istenirken, sürekli olarak halkı birine düşürmeye dönük nefret söylemleri canlı tutuluyor.

“Arzu Çerkezoğlu’na yapılan suçlamaları kınıyoruz”

Hal böyle iken: Konfederasyonumuz Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun DİSK’ in görüş ve taleplerini anlatan bir konuşmada Türkiye’nin gidişatına ilişkin düşüncelerini, fikirlerini ifade ettiğinden dolayı açılan ceza davası kabul edilemez. DİSK’in görüşleri yoksulluğa yolsuzluğa ve adaletsizliğe karşı insan onuruna yakışan aş iş özgürlük ve adalet mücadelesidir. Dolayısıyla Devrimci İşçi Sendikaları konfederasyonu Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu’na yapılan bu haksız ve adaletsiz suçlamayı esef ile kınıyor. Sayın, Genel Başkanımızın yanında olduğumuzu biz DİSK Emekli – Senli emekliler olarak her zaman her yerde demokratik meşru hak alma mücadelemizden taviz vermeyeceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com