100 GÜNLÜK EYLEM PLANI-2

Milli Eğitim Bakanlığının  13 Aralık 2018 günü 2. 100 günlük eylem planındaki maddeleri ve gerçekleştirme durumlarını paylaşmaya devam ediyorum

3600 :Öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600‘e yükseltilmesi.

Öğretmenlerin en çok merak ettiği konuda herhangi bir eylem yapılmadı.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ÜCRETLERİ: Ek Ders ücreti karşılığında görevlendirilenlerin ek ders ücretlerinin %100 arttırılması.

Ücretli öğretmen ders ücretleri % 100 arttırılacaktı. Mart ayı ödemesine göre böyle bir artış görülmedi. Şubat ayında 108 saat ders ücreti karşılığında derse giren öğretmen; asgari ücretten az bir ücret aldı ve 16 gün karşılığı SGK primi yattı.

 KESİNTİ ORANI %15 DEN %1’E: Mesleki ve teknik eğitim kurumlarının döner sermayesinde hazinenin kesinti oranı %15 den %1 indirilerek üretimlerin arttırılmasının sağlanması.

Konuyla ilgili çalışma yapıldı uygulamaya konuldu.

6000 DERSLİK: Tekli eğitime geçilmesinin arttırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte 6000 derslik yapılması.

Konuyla ilgili bir protokol imzalandığını biliyoruz. Ancak 100 günde açılan bir derslik veya okul haberi okumadık, kamuoyuyla paylaşılmadı.

FUAT SEZGİN: 2019 Fuat Sezgin yılı bilim etkinleri düzenlenmesi.

2018 yılında vefat eden Fuat SEZGİN, İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar sahasında yazılan en kapsamlı eser olan Arap-İslam Bilim Tarihi’nin ilk cildini, 1967’de tamamlayan Sezgin, 17 ciltten oluşan eserin 18. cildini yazıyordu. Sezgin, Süryanice, İbranice, Latince, Arapça ve Almanca da dahil 27 dili çok iyi derecede biliyordu. Ancak Fuat SEZGİN kimdir, neler yapmıştır konusunda bilim etkinliklerinin düzenlendiğini basından okumadık, izlemedik.

ASELSAN, TAİ, HAVELSAN İŞBİRLİĞİ :Yerli ve milli savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için; ASELSAN, TAİ, HAVELSAN gibi köklü kurumlarla işbirliği yapılması.

MEB ile ASELSAN arasında mesleki eğitim iş birliği protokolü imzalandı. Protokol ile MTEGM ve ASELSAN iş birliğiyle savunma sanayine yönelik nitelikli insan gücünü yetiştirmek amacıyla yapılacak olan mesleki ve teknik eğitim faaliyetleri belirlendi. Protokol kapsamında Türkiye’nin ortaöğretim alanında savunma sanayi sistemlerine yönelik ilk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kurulacak.

ÖĞRETİM PROGRAMI GÜNCELLENMESİ: Öğretim programlarının yayımlanan/yayımlanacak ulusal meslek standartları ve işgücü piyasası ihtiyaçlarına göre güncellenmesi.

Öğretim programları ile ilgili herhangi bir güncelleme yapılmadı.

AÇILACAK OKULLAR: 54 ilde 648 okulun açılışının yapılması, 47 ilde 457 okulun temelinin atılması

Yeni okul açılışları ile ilgili tarama yaptığımızda karşımıza özel okulların şubeler açtığı haberlerini gördük. 648 okul sayısı ve 457 yeni okula temel atılması gerçekten büyük rakam ve heyecan verici. Eğitim-öğretime başlayan veya deprem güçlendirme sonrası eğitime tekrar başlayan okullar olmuştur. Ancak bu konuda bu büyük rakamlar kadar okul haberi kamuoyuyla paylaşılmadı.

Görüldüğü gibi MEB 2. 100 günlük eylem planında henüz hayata geçmemiş maddeler bulunmakta. Merakla beklenen en önemli konu ise 2019-2020 ders yılında 1. 5.ve 9. Sınıfta uygulanacak eğitim programları. Yapılan açıklamalar değişikliklerin bu sınıflardan başlayarak yürürlüğe gireceği yönünde. Yani ara sınıftaki öğrenciler kademelerini  başladıkları sistemle tamamlayacaklar. Merakla ve heyecanla bekliyoruz. Görüşmek üzere.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com