ESNAFLIK SİZLERE ÖMÜR!

Biliyoruz seçimle ilgili yazımızı merak ediyorsunuz. Bu yazıyı sonuçlar açıklanmadan önce kaleme aldığımız için, değerlendirmeyi yarına bıraktık. Bu yüzden çarşı, pazarda karşılaştıklarımızı yazacağız. Öncelikle şunu peşinen söyleyelim. Ahilik ahlakına sahip, hile hurda bilmeyen. Burnu havada, Almazsan alma diye kapris yapmayan esnaflarımızı, tenzih ediyoruz. Başıbozuk, astığım astı, dediğim dedik, onu elleme, bunu tutma diye vatandaşı rencide eden aymazlarla hepiniz karşılaşıyorsunuz. Ne yapacaksınız? Almayacaksınız. Hepsi budur. Seçim günü. Pazara gittik. Acı biber arıyoruz. Adam öbek, öbek dizmiş. Yarım kg alalım dedik. Ancak şu öndeki kısımdan verin dedik. Öndekiler daha nazik. Arkadakilerin rengi değişmiş. Koyulaşmış. Kart oldukları belli. Adam arkadan doldurmaya başladı. Biz öndekilerden isteyince, geri döktü. Yani vermedi. Biz de almadık. Lanet olsun diyerek, başka yerden de almayı düşünmedik. Adamın niyeti kakalamak. Yahu densiz adam. Alıcı biziz. Sen bize muhtaçsın. Parayı veren biziz. Niye naz yapıyorsun? Havca atıyorsun?  Bazıları, milleti kandırmayı adet edinmiş, haramı, helali unutmuşlar. Ha, millete çürük mal vermişsin, ha cebindeki parayı çalmışsın. Ne fark eder ki?

AHİLİK AHLAKI

Ahilikte ahlak ön plandadır. Bununla ilgili Ahilik kuralları vardır. Dışa ait, kapalı altı emir: * Bel; Başkalarının onur ve namusuna kapalı * El; Hırsızlık, zorbalık, kötülük ve hırsa kapalı * Dil; Yalan, iftira, hakarete kapalı * Göz; Başkalarının hatalarını görmeye kapalı * Mide; Sefahate kapalı * Kulak; Dedikoduya kapalı

İçe ait ve açık olan altı emirde; Ahinin:* Cömert * Tevazu sahibi * Merhametli ve bağışlamaya açık * Alçak gönüllü * Bencillikten uzak * Gerçekçi olması istenir. Biçimsel olmayan Ahi ahlakı ise, daha çok meslek içi dayanışma ve meslek ahlakı ile ilgili kurallardan oluşur. Bu kuralları özetlersek;* Ahinin emeğini değerlendireceği bir işi olmalıdır. * Ahi birkaç işle değil, yeteneklerine uygun tek bir işle uğraşmalıdır. * Ahi dürüst olmalı, emeğiyle hak ettiğinden fazlasını kazanmak yoluna sapmamalıdır. * Ahi işinin geleneksel pirlerinden kendi ustasına kadar tüm büyüklerine içten bağlanmalı, sanatında ve davranışlarında onları örnek almalıdır. * Ahi, kazancının geçiminden arta kalanının tümü ile ihtiyaç sahiplerine ve işsizlere yardım etmelidir. Günümüzde, Ahilik kurallarına uyan, Ahilik ahlakına sahip çok esnafımız vardır. Allah, onların işlerini güçleri, bereketlerini arttırsın.

GÜLMECE

Nasrettin Hoca pazarda dalgın yürüyormuş. Etrafındaki esnafları seyrediyorken, tam bu sırada ensesine bir tokat gelmiş. Hoca tökezlemiş bir kaç adım sendelemiş sonra toparlanıp sinirli bir şekilde arkasını dönmüş. Bir bakmış ki kendisinin 2 katı insan azmanı gibi bir adam. Hoca durmuş bir yutkunmuş önce, sonra sinirli, sinirli:

“Bana sen mi vurdun?” demiş adama. Adam: “Ben vurdum ne olacak?” demiş. Hoca: “Şakadan mı vurdun ciddi mi?” diye sormuş, Adam terslenmeye devam ederek:”Ciddi vurdum n’apıcan?” deyince bakmış işler sarpa saracak:”Aman aman, öyle olsun zaten canım…” demiş, “Çünkü şakadan hiç hoşlanmam”.Sağlıcakla kalınız.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com