Bolat’tan afet konutlarında inceleme

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, Korubaşı köyündeki afet konutları inşaatlarında incelemelerde bulundu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün haberine göre İl Müdürü Ömer Bolat, Korubaşı köyündeki afet konutları inşaatlarında inceleme yaptı.

Konu ile ilgili haberde ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“06.02.2017 tarihinde Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde meydana gelen depremde evleri yıkılan ve ağır hasar gören vatandaşlara yönelik Bakanlığımız Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce “Çanakkale İli, Ayvacık ve Ezine İlçelerine Bağlı Köylerde Afet Konutu Yapım İşi”nin sözleşmesi 11.02.2019 tarihinde yapılmıştır.

İnşaatların başlaması için 20.02.2019 tarihinde yer teslimi yapılmıştır.

Proje kapsamında, 20 köyde (Ahmetçe, Balabanlı, Belen, Çamköy, Kestanelik, Kösedere, Koyunevi, Köseler, Kulfal, Kuruoba, Tamış, Tuzla, Bademli, Bektaş, Gülpınar, Kocaköy, Korubaşı, Koyunevi, Naldöken, Paşaköy) 246 konutun yapımına 20.02.2019 tarihinde başlanmıştır.

Korubaşı Köyü’nde 27 konutun, Bektaş Köyü’nde 20 konutun, Bademli Köyü’nde 31 konutun temelleri bazıları açılmış ve temel taban betonu atılmıştır.

Ayrıca Korubaşı köyünde 3 adet konutun su basman perdesi demirleri bağlanmıştır.

İl Müdürü Ömer Bolat, 29.03.2019 tarihinde kontrol heyeti ve yüklenici firma ile Korubaşı Köyü’nde inşaat sahasında incelemelerde bulunmuştur.

Ömer Bolat yaptığı açıklamada, “Günümüz koşullarına uygun en kaliteli yapı malzemeleri kullanılarak, yeni deprem yönetmeliğine uygun olarak tasarlanan ‘Çanakkale İli Ayvacık – Ezine İlçeleri Kalıcı Afet Konut Projesi’  kent dokusunu koruyan yöresel mimari ve doğal taş kaplama cephelerin modern yorumuyla, afet riskine karşı sağlam temellere oturan güçlü, betonarme bloklarıyla, geleneksel plan tipinden ilham alan, günümüz ihtiyaçlarına cevap veren yaşam alanlarıyla, güneş enerjisi ve ısı yalıtımı ile sürdürülebilir, minimum enerji harcayan, ekonomik konutlarıyla bölgede örnek teşkil edecek” demiştir.

Proje kapsamında yapılacak afet konutlarının su basman seviyesine kadar doğal kayrak taşı kaplama, tüm pencere imalatlarında pencere kolu ve vasistas sistemi, ısı yalıtımı, ahşap masif tablalı iç kapı kanatları ve kasaları, deprem esnasında maksimum enerji yutacak şekilde yüksek esneklik, depreme en dayanıklı sistem olan redye yapı temelleri gibi teknik özellikleri bulunmaktadır.”WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com