Oy kullanırken nelere dikkat etmek gerek?

Yüksek Seçim Kurulu(YSK) 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesi, seçmenlere oy kullanma esnasında dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı.

YSK, yerel seçimler öncesi seçmenlerin oy kullanma esnasında dikkat etmesi gerekenleri açıkladı. Açıklamada, oy kullanılacak illerin ilk olarak saatleri belirtildi.

07.00 ile 16.00 arası oy kullanılacak iller:

Yapılan değerlendirmede; Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’teki oy verme işlemi saat 07.00 ile 16.00 arasında yapılacak.

Kalan iller için sabit saat 08.00 ile 17.00 arası…

Yukarıda belirtilen 32 ilin dışında kalan tüm illerde ise oy kullanma işlemi saat 08.00 – 17.00 arasında gerçekleştirilecek.

Oy kullanılacak yerler neresi?

Her seçmen için ‘nerede ve hangi sandıkta oy kullanılacağı’ seçmenlerin adreslerine gönderilen seçmen bilgi kağıdında yer alıyor. Seçmenler kayıtlı oldukları il, ilçe ve beldeler için kağıtta belirtilen sandıklarda oy kullanılacak.

Kimliğiniz mutlaka yanınızda olmalı!

Oy verme işlemi esnasında sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi resmî nitelikteki belgelerden biri mutlaka yanınızda olmalı.

Oy verirken şu hususlara dikkat edin!

Eğer üzerinde cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi cihazlar varsa, bunları oy vermeden önce sandık kuruluna teslim ederek kabine öyle girmeniz gerekiyor. Kabine girdikten sonra ise seçim yapacağınız kişilerin ambleminin bulunduğu alana mührü basarken, alan dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com