ARSEVİ çok yakında…

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencileri, Çanakkale’de daha önce pek eşine rastlanmaya bir proje için kolları sıvadılar. Tamamen öğrencilerin çekip oynadıkları 12 bölümden oluşacak Arsevi dizisi çok yakında tüm Türkiye ile buluşacak…

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencisi 17 kişilik bir ekip bundan tam 6 ay önce bir araya geldiler. Ferid Halilov ve İbrahim Oğuzhan Zengin yönetmenliğinde toplanan ekip, Çanakkale’de daha önce eşine rastlanmayan bir proje için kolları sıvadılar ve kafa kafaya verdiler. Arsevi ismi etrafında birleşen ekip, Çanakkale’nin ilk uzun soluklu öğrenci dizisini çekmek için projeyi oluşturdular ve proje Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde akademisyenlere sunuldu. Sonunda Üniversite ekipman desteği verdi ve proje sponsorlarla çekilmeye başlandı.

12 bölümden oluşacak öğrenci dizisinin 3 bölümü tamamlandı ve Arsevi internette yayınlanmak için gün sayar hale geldi.

Projenin yönetmenleri Ferid Halilov ve İbrahim Oğuzhan Zengin ile set arasında röportaj yaptık. İkili samimi açıklamalarla projelerinden bahsederlerken, denenmeyen bir şey deniyoruz ve azimle yapacağımıza inanıyoruz mesajı verdiler.

“Bu proje için 6 ay hazırlık sürecinden geçtik”

Yönetmen Ferid Halilov, “Biz geçen sene Oğuzhan ile birlikte bir kısa film çektik. Geçen seneden beri böyle bir fikrimiz vardı. Dedik ki bir kısa film çekelim ve çektik, gayet güzel oldu. Sonrasında dizi çekelim dedik ve düşündüğümüzden daha iyi bir yola girdik diye düşünüyorum. Çanakkale’de dizi, film, sinema alanlarında eksiklikler var. Kent bu oluşumlara aç… Sponsorlar bulduk, destek olanlar oldu. 6 aylık bir hazırlık sürecinden geçtik, oyuncularımızı seçtik ve oyuncularımıza eğitim verdik. Benim oyunculuk eğitimim var ve oyuncularla birebir eğitim şeklinde gelişimler yaşayabiliyoruz. 5 ay oyunculuk eğitimi verdim oyuncu arkadaşlara.

“Çanakkale öğrenciye bağlı bir şehir”

Çanakkale öğrenciye bağlı bir şehir… Çanakkale’de okulların açık olduğu dönemde kentin yarısı neredeyse öğrencilerden oluşmaktadır. Düşündük ki kimler bizi izler, cevabı öğrencilerde bulduk. Biz öğrenciyiz, oyuncular öğrenci, konu öğrencilerin hayatları bu tamamen öğrenci işi oldu.

“A’dan Z’ye her şey bize ait”

Şimdilik yemek gibi giderleri karşılayabiliyoruz. Şu anda oyuncu arkadaşlara para verimi gibi bir durum olmuyor, kendimizi zar zor döndürüyoruz. Gelen gelirlerin bir kısmı ile ekipman eksiklerimizi gideriyoruz. Bizim yaptığımız profesyonel setlerden daha zor. Profesyonel işlerde yönetmen sete geldiğinde her şey tamamlanmış oluyor ve yönetmene kayıt demek kalıyor. Bizde her şey daha zor çünkü a dan z ye her şey bize ait.

“Arsevi, masum ve temiz aşkı sembolize ediyor”

Arsevi oturup birlikte karar verdiğimiz bir isim oldu. Ben hep felsefi bir isim olsun istiyordum, merak uyandırsın beklentimiz vardı. Aşk-ı Memnu’lardan bıktık ve farklı arayışlara girdik. Bizim hayatımız aşk ve aşksız olmuyor. Arsevi’nin anlamı, masum ve temiz aşk demektir. Arsevi kelime kalıbı Farsça’da kullanılmaktadır. Güzel olduğunu ve etkileyici olduğunu düşünüyoruz.

“Trans ve biseksüel karakterlerimiz var”

Senaryoyu Oğuzhan ve Selin arkadaşlarımız birlikte yazıyorlar. Senaryoda aşk var ama bizde farklı karakterlerde var. Trans ve biseksüel bireyler bizim projemizde yer alıyor. Arkadaşlarımız aslında kendilerini oynuyorlar. Bu noktalarla farklı bir yanımız olduğunu düşünüyoruz. Dikkat çekmesini umuyoruz.

“Üniversiteden ekipman desteği aldık”

Yönetmen İbrahim Oğuzhan Zengin, “Biz bu projeye karar verdiğimizde, projeyi hazırladık ve okulla görüştük. Okuldaki hocalarımızla görüştükten sonra bakıldı ki ortaya güzel bir şey çıkmış. Sponsorlar, destekler görülünce, okul bize madem böyle bir işe girdiniz, ekipman desteği de bizden dediler.

“Çanakkale’nin her yerinde çekim yapıyoruz”

Çekimler Çanakkale’nin farklı noktalarında yapılıyor. İç ve dış mekanlarda çekimler yapıyoruz. Hatalar yapılıyor, tekrar tekrar pes etmeden çekimleri tamamlamaya çalışıyoruz. Ortalama bir günde 4 sahne çekiyoruz. 4 sahne ise 5-6 saatte çekiliyor. Çekimleri okuldan vakit bulduğumuz zamanlarda yapıyoruz. Set ekibinin bir bölümü Üniversite’de birinci diğer bölümü ikinci öğretimde okuyor. Bu zamanı ayarlamak için planlı çalışıyoruz. Derslerden fedakarlık yapıldığı da oluyor ama kopmadan bu işi götürüyoruz.

“Proje 12 bölüm şeklinde Youtube’dan yayınlanacak”

Bizi izlemek isteyenler ilerleyen dönemlerde kendi Youtube kanalımızı açacağız. Toplamda 12 bölüm çekip final yapmayı düşünüyoruz. 6 bölüm çekip sezon finali ile bir ara vereceğiz daha sonrasında 6 bölüm daha çekip 12. Bölümle dizinin kapanışını yapmayı öngörüyoruz.

Şu ana kadar 3 bölümün çekimini tamamladık. Youtube kanalımız açıldıktan sonra 11 Nisan’da ilk bölümümüz yayınlanacak. Biz şu anda fragmanı ve kamera arkası görüntüleri İnstagram hesabımızdan paylaşıyoruz ve güzel geri dönüşler aldık.

“İnternetten dizi yayınlamak bizim için özgürlük”

Sosyal medya ve internette televizyona oranla sansür yok. İstediğimizi istediğimiz şekilde gösterebiliyoruz. Kısıtlama ile karşılaşmıyoruz. Artık televizyon herkesin evinde yok ama akıllı telefonlar herkesin elinde bulunuyor. Çekilen dizinin internet ortamında yayınlanması bizim yaygınlaşmamızı ve herkese ulaşabilmemizi sağlıyor” ifadelerinde bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com