RES’e “Dur” Kararı

2014 yılından beri İl Genel Meclisi’nin gündemine yer tutan İntepe RES Projesi, geçtiğimiz aylarda oy çokluğu ile onaylanmış ve bölgede mahkeme kararı beklenmeksizin ağaç katliamı yapılmıştı. Çanakkale Gündem Gazetesi olarak konuyla ilgili yaptığımız haberler, Fox TV Çalar Saat programı vasıtasıyla da ulusal boyuta ulaşmıştı. Konuyla başından sonuna kadar gönüllü olarak ilgilenen Avukat Mehmet Altın, mahkemenin dün RES konusunda yürütmeyi durdurma kararı aldığını müjdeledi. Şimdi iptal kararını bekleyen İntepe köy halkı durdurma kararını sevinçle karşıladı.

İl Genel Meclisi’nin gündeminde 2014 yılından 2018 yılına kadar sık sık gündeme gelen İntepe olarak bilinen Erenköy’e yapılması planlanan Rüzgar Elektrik Santrali (RES)’e 2018 yılında yapılan oylamada oyçokluğu ile yapılsın kararı alınmıştı. Ak Partili ve Cumhuriyet Halk Partili İl Genel Meclisi üyelerinin yapılsın oyu ile Çanakkale kamuoyu hararetlenmiş, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan da konuyla ilgili sessiz bir tutum sergilemişti. Erenköy halkı görmezden gelinerek, vatandaşa kulak verilmeden alınan karar Çanakkale’de kent halkı tarafından tepki ile karşılanmıştı.

“Şirket bölgede ağaç katliamı yapmıştı”

İl Genel Meclisi’nin kararından sonra Erenköy’de RES yapılacak bölgede geçtiğimiz aylarda şirket tarafından ağaçlar kesilmiş ve bölgenin RES’ler için hazırlandığı gözlenmişti.

“RES konusu mahkemeye taşındı”

Yaşanan tüm bu hadiselerden sonra Erenköy Rüzgar Enerji Santralleri ile ilgili Çanakkale İdare Mahkemesine iptal davası açıldı. Çanakkale’de yapılacak olan RES’lerde konu hukuki bir boyuta taşınmış oldu.

“Çanakkale mücevherimizdir, korumak görevimizdir”

Dün Avukat Mehmet Altın tarafından Erenköy ve Çanakkale halkını yakından ilgilendiren bir açıklama yapıldı. Gündem Gazetesi’ne konuşan Avukat Altın, “Erenköy (İntepe) Rüzgar Enerji Santralleri ile ilgili Çanakkale İdare Mahkemesi’ne açtığımız iptal davasında yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir. İptal kararının da alınacağı inancıyla kutlu olsun. Çanakkale mücevherimiz, korumak görevimiz… Bu bir iptal kararı değildir. Bu kararla yürütme durdurulmuştur. İl Genel Meclisi Kararının ardından bölgede yapılan RES faaliyetlerine hukuki olarak durdurma kararı verilmiştir” ifadelerini kullandı.

“Sırada İptal kararı var”

Sosyal medyada da yer bulan yürütmeyi durdurma kararının paylaşımları kısa sürede birçok kişi tarafından paylaşıldı ve karar sevinçle karşılandı. Erenköy halkı rahat bir nefes aldı.

Vatandaşlar şimdi sırada “İptal” kararı var diyerek, süreci takip edeceklerini vurguladılar.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com