100 GÜNLÜK EYLEM PLANI-1

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı 13 Aralık 2018 günü 2. 100 günlük eylem planını maddeler halinde açıklayarak, 100 günde gerçekleştireceği eylemleri yani çalışmaları kamuoyuna duyurdu. 100 günlük eylem planı 25 Mart günü  doldu. Bu yazımda sizlerle temsilcisi olduğum Anadolu Eğitim Sendikasının tespitlerini paylaşacağım. Neler planlandı? Neler yapıldı?

İŞTE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN EYLEMLERİ VE GERÇEKLEŞTİRME DÜZEYİ

DENKLİK: Temel eğitim ve ortaöğretimde denklik işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını sağlayacak bir sistemin kurulması.

Okullara bu sistemle ilgili herhangi duyuru gelmedi. Kamuoyuna açıklama yapılmadı. Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliğinde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

DEĞERLENDİRME ARACI: Yerli ve milli değerlendirme araçlarının uygulamaya konulması.

Okullara bununla ilgili bir resmi yazı gelmedi. Kamuoyuna açıklama yapılmadı.

OKUL ÖNCESİ SINIF İHTİYACI: Okul öncesi eğitimde derslik ihtiyacının karşılanması için 6 İlde 50 taşınabilir sınıf yapılması.

Okul öncesi eğitim, eğitiminin olmazsa olmazlarından bir konu. Ancak yıllardır zorunlu hale gelmemiş okul öncesi eğitim konusunda taşınabilir sınıf uygulaması görmedik. Artık her şeyin fotoğraflanarak internet dünyasında yer bulduğunu düşünürsek, “Taşınabilir Sınıf” uygulaması konusunda tarama yapmamıza rağmen yeni bir çalışma bulamadık.

E-PORTFOLYO: Öğrenci yönlendirme sistemi olan e-portfolyo sistemi alan indekslerinin belirlenmesi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 4 Şubat 2019 tarihinde bir soru üzerine yakında açıklayacakları projeler arasında Okul Profili Değerlendirme, e-portfolyo, öğretmen eğitimi ve mesleki ve teknik eğitimi gibi konular olduğunu söyledi. Bununla ilgili okullarda bir çalışma yapılmadı. Sadece 5.6. ve 7. Sınıf öğrencilerinin akademik değerlendirme sınavı yapıldı. Yıl ortasında e-portfolyo çalışmasının nasıl yapılacağı okullarla paylaşılmadı.

MESLEKİ EĞİTİM PORTALI: Mesleki ve teknik eğitim ile ilgili web portalinin oluşturulması ve e- devlete entegrasyonunun sağlanması.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, MEB Başöğretmen Salonu´nda düzenlenen, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün “Mesleğim Hayatım” portalı tanıtım programına katıldı. Selçuk, burada yaptığı konuşmada, Millî Eğitim Bakanlığı olarak mesleki ve teknik eğitime bakış açılarının Türkiye ekonomisi ve demokrasisini birbiriyle ilişkilendirme ve çok daha güçlü bir eğitim sistemi ortaya çıkarmakla ilgili olduğunu ifade etti. Portala “meslegimhayatim.meb.gov.tr” adresinden erişilebilecek.

LİSEYE SINAVSIZ YERLEŞME KRİTERİ: Temel eğitimden ortaöğretime geçişte sınavsız okullara yerleştirme kriterlerinin güncellenmesi.

Aşağıdaki açıklamadan başka bir çalışma yapıldığı, sınavsız yerleşme ile ilgili bir kriter güncellemesi yapıldığı kamuoyuna açıklanmadı.

Her bölgeye Anadolu ve meslek lisesi: Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, bu yıl yapılacak lise yerleştirmeleriyle ilgili hazırlıkların tamamlandığını belirtti. Adrese dayalı yerleştirmelerde lise dağılımlarının sağlıklı bir şekilde yapıldığını söyleyen Safran, “Mahalle mahalle, semt semt, cadde cadde üzerinde çalışıldı. Her bölgede Anadolu ve meslek lisesi olacak” dedi. Devam edeceğiz.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com