İkinci El Araç Alım Satımında Flaş Değişiklik!

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni bir yönetmelikle ikinci el araç alım ve satım kaideleri yeni baştan yazılıyor… Buna göre 1 Nisan’dan itibaren ekspertiz raporu olmadan yapılan satış işlemleri noter tarafından geçerli sayılmayacak. Konuyla ilgili GÜNDEM’in sorularını yanıtlayan Çanakkale Oto Emlak Komisyoncuları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Üçler Otomotiv Firması Sahibi Hasan Sargın da bu yönetmelik için uzun yıllardır uğraştıklarını belirterek “1 Nisan’dan itibaren ekspertiz raporu gerekliliği geliyor. Ağustos’un 13’ünden sonra ise araç satımı için ‘yetki belgesi’ gerekliliği de gelecek” şeklinde konuştu.

İkinci el araçlara yönelik 1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak ekspertiz zorunluluğu kaidesi, piyasayı şimdiden hareketlendirdi. Buna göre araç alacak kişi, aracının uzman incelemesini yaptırmak ve aracı 24 saat zarfında satmak zorunda. Eğer belirlenen süre içinde satış gerçekleşmezse bu kez aracı satın alan kişi, ekspertiz raporunu kendi yaptırmak durumunda olacak.

Konuyla ilgili GÜNDEM’e konuşan yanıtlayan Çanakkale Oto Emlak Komisyoncuları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Üçler Otomotiv Firması Sahibi Hasan Sargın da, bu yönetmelik için uzun yıllardır uğraş verdiklerini ve bu değişikliğin ardından pek çok mağduriyetinde ortadan kalkacağını belirterek şöyle konuştu:

“24 saat süren var…”

“Bu yönetmelikle, ekspertiz raporunu artık sadece TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi olan firmalar verecek. Arabanın bir hasar, bir kaza kaydı var mı diye bu incelemenin yaptırılması zaten gerekli ve önemli. Yani artık kimse kafasına göre araba alıp satamayacak. 24 saat içinde ekspertiz raporu alınmış olmalı. Ekspertiz yaptırdın, 24 saat süren var. Bu saat içinde bunu yapamadın, kaldı. Bu kez aracı alan kişiye kalıyor ekspertiz raporu…”

“Çanakkale’de bu belgeye sahip ilk ve tek kişiyim”

Hasan Sargın, bu yönetmeliğin mağduriyetler yaşanmasın diye alınan bir karar olduğunu da belirterek “Biz bunu daha da geliştirdik aslında… 2011’den beri uğraşıyoruz bunu için. Ve bunu geliştiren Türkiye’deki 43 kişiden biriyim. Nisan 1’den sonra ekspertiz raporu zorunluluğu geliyor ama Ağustos’un 13’ünden sonra ise yetki belgesi olmayan hiç kimse araç satamayacak. Böyle bir yönetmelik de geliyor. Ve ben Çanakkale’de bu belgeyi alan ilk ve tek kişiyim. Çok uğraştık bunun için de. Sınavlara girdik, ne kavgalar verdik… “

“Piyasa çok kötü”

Sargın, ikinci el araç satışlarında piyasanın son derece durgun olduğunu da sözlerine ekleyerek son olarak şunları kaydetti: “İkinci el araç piyasası çok kötü. Araba alacak insan gidip sıfırını alıyor. Kimsenin ikinci ele baktığı yok. Krediler, faizler yükseldi. Çözümse mutlaka faizlerin aşağı inmesi… Dahası üretim aslolan. Üretmezsek kendi kendimize yetemeyiz de. Şimdi bakıyorsunuz araç kredisi veren banka bile yok. Çanakkale’de bir çalışma yaptım. 18 banka var, hepsiyle görüştüm. Ben araç kredisi vermiyorum, diyorlar. Bireysel krediye 1.68 diyor ya da araç kredisine 2.30… Böyle olunca da her şey zorlaşıyor. Üretim artmadığı, faizler inmediği sürece de piyasaların düzelmesi çok zor.”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com