Kelimeler çok zor abi, yoksa…

Gambaz/Gammaz demek istiyor mesela.

Burukuli/Brokoli, Cürefa/ Cühela, Bekaa/Beka… ve diğerleri…

Bunlar dil sürçmesi değil. Yanlış/yalnış, yalnız/yanlız gibi…

Okumuyorlar. Gazete, dergi, kitap okusalar doğrusunu görecekler. Bu mecralarda çalışan/yazan iyi eğitimli insanların kılı kırk yararak, bin bir emekle ürettiği işleri okumuyorlar.

Bilmediklerinden, kelimeleri yanlış söylüyorlar. Bilmediklerini de bilmiyorlar. Söyledikleri gibi yazıyorlar. Söyledikleri doğru çünkü. Ona inanıyorlar. Çok eminler.

Kulaktan dolma bilgilerle geldiler bugüne. Okumadılar hiç. Yazılı kültürle, işleri olmadı. Bari tiyatro, sinema olsa hayatlarında. Komik filmlere gidiyorlar. Tiyatro ise bu topraklarda ‘yeşermiyor’ işte.

“Sevgilim ben Brokoliyi limonlu ve zeytinyağlı, bol sarmısaklı severim.”

“Beni kimin Gammazladığını biliyorum.”

“Cahil Cühela takımının ne işi var burada Hayrettin!”

“Ülkenin Bekası, Bekaa Vadisinden önce gelir, bilmiyor musun?

Berat Kandiliniz mübarek olsun.”

“Sağır duymaz uydurur”muş… (Az duyanları ve işitme engellileri bu konudan ayrı tutarım/tenzih ederim. Benim sözünü ettiğim, bakar körler-işitir duymazlar) Uyduruyorlar işte.

Eski başbakanlardan Sayın Binali Yıldırım, konuk olduğu sınıfta, akıllı tahtaya 6 kelimelik bir cümleyi tam 3 dakika 35 saniyede yazmıştı. Yazmaya çalıştığı cümle şuydu: “Sevgili öğrenciler başarılar ve iyi TATİLLER!”

“Sevgili’ ve ‘Öğrenciler’ yazarken “G” ve “Ğ” harfleriyle epey bir boğuşmuş, ‘hangisine şapka konulacak, hangisi kel bırakılacaktı diye tereddüt etmiş, dönemin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından uyarılarak sonuca ulaşmıştı. Toplam 3 dakka 35 saniyede hem de! Allahtan tonton bir amca…

Şimdi kulaktan kulağa oyunu gibi olunca tabi. Belki de telefon dinlemeleri falan…

 

Yeni gırgır mevzumuz şu oldu: Lobi/Lori. Konunun tam anlaşılabilmesi için

Alıntıyı uzun tutacağım izninizle…

16 kişi hakkında Gezi Parkı eylemlerine ilişkin yürütülen soruşturmanın yaklaşık 16 ay sonra tamamlanan iddianamesinde ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen iş insanı Osman Kavala’ya emniyette, “Yaptığınız konuşmada geçen lobi, ne lobisidir?” sorusu yöneltildi. Kavala, savcılık ve emniyette kuşku yaratan “lobi” ifadesi için, “Burada lobi diye tabir edilen Lori Z. adlı bayandır” açıklaması yaptı.”

Kavala’ya, “Yaptığınız bu konuşmada adı geçen lobi, ne lobisidir? Haycar’da yapılacak olan toplantı hangi konu hakkındadır, ifadenizi veriniz” sorusu yöneltildi.”

“Kavala, Haycar’ın Ermeni Mimarlar ve Mühendisler Derneği’nin kısaltılmış adı olduğunu belirterek, Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Anadolu Kültür’ün Haycar’la kültürel mirası belgelemeye yönelik bir proje konusunda görüşmeler yaptığını anlattı. Kavala, “lobi”nin lobi olmadığını anlatırken, “Burada lobi olarak tabir edilen Haycar üyesi Lori Z. isimli bayandır” dedi.” / (Gökçer Tahincioğlu, t24)

Sonra?

Valla sonra monra yok. Olan bu işte…

En kötüsü “Konyalı robotlan Erik Dalı oyniycaz gariii!”

Erik dalı gevrektir
Erik dalı gevrektir
Amanın basmaya gelmez
Haydi basmaya gelmez
El gızı naziktir
El gızı naziktir
Amanın küsmeye gelmez
Amanın küsmeye gelmez
Eller oynasın eller
Diller söylesin diller
Ne derlerse desinler
O dilleri yesinler

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com