“Çocuk Susar, Sen Susma!”

UCİM kapsamında, Psikolog Başak Simge Bitane tarafından Belediye çalışanları Sosyal Tesisleri’nde ‘Çocuklarda ihmal ve istismarın psikolojik boyutları’ konulu seminer düzenlendi. Seminerde, çocuğun korkup susabileceği fakat yetişkinlerin ses çıkarması gerektiği vurgulanarak ‘Çocuk susar, sen susma’ mesajı verildi.

İstismarın her türlüsüne karşı ortak bilinç oluşturmak önemli. Fakat istismarcının eli, çocuklara uzandığında işin çirkinliği hat safhaya ulaşıyor. Bilmediği bir duyguyu, kelimelere dökmekte de zorlanan, dahası utanan, tepki görmekten korkan çocuğu okumak, oldukça zorlaşıyor.

Bu bağlamda faaliyet gösteren, UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği’nin çalışmaları da özellikle ebeveynler tarafından takip ediliyor.

İhmal ve istismar tüm boyutlarıyla ele alındı

UCİM’in çocuk istismarı hakkında bilinçlendirmeye yönelik seminerlerinden biri ise cumartesi günü Belediye Çalışanları Sosyal Tesisleri’nde düzenlendi.

Psikolog Başak Simge Bitane tarafından düzenlenen seminere, özellikle ebeveynlerin ilgi göstermesi dikkat çekti. Bitane, çocuklarda istismarın çeşitleri ve boyutlarını ele alarak ailelere, çocuklarında istismar belirtisini gözlemleyebilecekleri metotlar anlattı.

Esra Çanlı