Eksik Değil +1 Fazlalar!

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü dolayısıyla TÜMBELSEN, Belediye Çalışanları Sosyal Tesisleri’nde kahvaltı organizasyonu düzenledi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan’ın da katıldığı etkinliğe Çanakkale’deki engelli dernekleri ve engelli yakınlarından da geniş katılım vardı. Kahvaltı sonrasında konuşan Ülgür Gökhan ise Down Sendromu’nun bir hastalık değil, sadece bir kromozom fazlalığı olduğunu belirterek “bizden eksik değil fazlalar. Bizlerde 46 kromozom varken, onlarda 47 kromozom var” şeklinde konuştu.

Belediye Çalışanları Sosyal Tesisleri’nde, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü dolayısıyla geniş katılımlı bir kahvaltı organizasyonu düzenlendi. TÜMBELSEN tarafından organize edileni engelliler ve engelli yakınlarının da katıldığı kahvaltıda Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık da yer aldı.

“Down sendromu bir hastalık değil”

Kahvaltının ardından engelli ve ailelerine tişört hediye eden Başkan Ülgür Gökhan şöyle konuştu: “Down sendromu deyince biz hep yanlış bilgi sahibiyiz. Bunlar bir hastalık olarak algılanır ama aslında öyle değil. Kromozom meselesi bu, insanların genlerindeki kromozom miktarı Down sendromlularda artı bir fazladır. Bizlerde 46 kromozom varken Down sendromlularda 47 kromozom var. Biz herkesi, bütün engelli kardeşlerimizi normal birer insan gibi yapabilir kılmak zorundayız. Yapabiliyorlar, yapabilirler. Mühim olan onlara bu fırsatı vermek.”

Umut, Down Sendromlu’ların umudu…

Başkan Gökhan, sözlerinin ardından belediye çalışanlarından biri olan Down Sendromlu Umut’a da teşekkür ederek “İşte Umut bu kişilerden biri. Başka engelli çalışanlarımız da var belediyemizde. Hepsi görevlerini layıkıyla yapıyorlar” şeklinde konuştu.

Umut da, Başkan Gökhan’a kendisine bu fırsatı sunduğu için teşekkür etti. İkilinin, basına birlikte poz verdiği kare esnasında duygusal anlar yaşandı.

Başkan Gökhan engelliler için projelerinden bahsetti

“Biz çok mutluyuz. Engelli kardeşlerimiz de ailelerimiz de bu kentte mutlu bir şekilde yaşamasını, bu kentte üretim yapmasını istiyoruz.  Bununla ilgili çabalarımız sürüyor ve bu bizi mutlu ediyor. Okullarda özel sınıflarımıza destek veriyoruz. Her türlü ihtiyaçları gidermek için projelerimiz var. Engelli Mesleki Eğitim Merkezi projemiz var. Eğitim süreci bitince bu çocukların gidecek yerleri kalmıyor. Onların hayata katılması için bir beceri elde etmeleri lazım. Onunla ilgili merkez planlıyoruz.”

‘Bir Nefeslen’ , ‘Elim Seninle’ ‘Down Cafe’ Projeleri…

Ülgür Gökhan, sözlerine şöyle devam etti: “Bir nefeslen projesi ile ailelerin de hayatlarını kolaylaştırmak istiyoruz. Engelli çocukların ailelerinin bir günlük işlerini halletmek için çocuklarını bırakabilecekleri bir merkez hazırlayacağız. Aileler bir nefeslensin istiyoruz. Bu çok büyük bir ihtiyaç. Bunu çok hızlı biçimde yapacağız. Maddi durumları yeterli olmayan engelliler ve aileler için Elim Seninle projemiz ile tıbbi cihaz destekleri yapacağız. Engellilerimiz için özel ulaşım imkanı tanıyacağız.

En çok istediğimiz proje de Down Cafe Projesi. Eşim Hale Gökhan da ‘Ben de orada çalışmak istiyorum’ diyor, emeği ile bize destek olacak. Bu kafeyi açacağız.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com