Tavlı, “Kısıtlı yeşil alana katkıda bulundunuz”

18-24 Mart “Orman Haftası” etkinlikleri kapsamında dün Kalabaklı Köyü’nde Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nin hemen arkasında kalan 20 dönümlük araziye 2 bin 500 fidan dikildi. Fidan dikiminde Vali Orhan Tavlı’da bizzat çapa salladı.

18-24 Mart Orman Haftası etkinlikleri kapsamında dün Kalabaklı Köyü’nde, Çanakkale’deki okulların ve daire amirlerinin katılımları ile bir etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe Vali Orhan Tavlı’da katıldı. Saat 14.30’da gerçekleşen etkinlikte Kalabaklı Köyü’nde bulunan yaklaşık 20 dönüm araziye 2 bin 500 fidan dikildi.

Avrupa Tarım Federasyonu (CEA), Kuzey yarım kürede İlkbaharın, Güney yarım kürede Sonbaharın başlangıcı sayılan 21 Mart gününü, 1971 yılında Gıda Tarım Organizasyonu (FAO) kanalı ile Birleşmiş Milletlere, tüm dünyada “Dünya Ormancılık Günü” olarak kutlanmasını tavsiye etmiş, bu tavsiye benimsenmiş ve 1971 yılından beri dünyada kutlanmaya başlanmıştır. O günden bugüne 21 Mart Dünya Ormancılık Günü, 21 Mart’ı içerisine alan hafta’da Orman Haftası olarak kutlanmaya başlamıştır.

“Ormansızlaşmanın sorunları her geçen gün büyümektedir”

Düzenlenen etkinlikte Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, “Dünyada her yıl ülkemizin orman alanına yakın alan çoğunlukla insan kaynaklı tahribatlar sonucu yok olmaktadır. Ormansızlaşmanın getirdiği sorunlar da he geçen gün daha da büyümektedir. Bu anlamda ormanlara en büyük tahribatı Orman Yangınları yapmaktadır.

“Rüzgarlı havada ateş yakmamak yaktırmamak gerekir”

Çanakkale ilimiz rüzgarları sebebiyle orman yangınlarına çok riskli konumdadır. Bölge Müdürlüğü olarak yılda ortalama, kontrolden çıkmış 500 yangına müdahale etmekteyiz. Bu konuda halkımızın bizlere vereceği en büyük destek, rüzgarlı havalarda ateş yakmamak ve yaktırmamak olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Daha yeşil bir Türkiye diliyoruz”

Vali Orhan Tavlı ise, “Sizler bugün burada fidan dikerek Çanakkale merkez’de çok kısıtlı olan yeşil alanın daha da büyümesine el birliliğiyle katkıda bulunacaksınız. Çanakkale’mizde yapılan çalışmalarda özellikle doğaya, ormana, yeşile sahip çıktıklarından dolayı işçisinden memuruna, müdürüne, bölge müdürüne kadar orman teşkilatımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Hep birlikte el ele daha yeşil bir Türkiye diyoruz” dedi.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com