Eğitim-İş Şube: “Eğitim Üniversiteleri Kurulsun!”

16 Mart Öğretmen Okulları’nın Kuruluşunun 171. yıl dönümü dolayısıyla Eğitim-İş Çanakkale Şubesi ve YK Köy Enstitüleri Derneği, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenledikleri törenle ATA’nın huzuruna çelenk bıraktı. Törenin ardından konuşan Eğitim-İş Şube Başkanı Ahmet Mantaş, “Bugün yapılacak iş, Köy Enstitüleri’nin felsefesi ile çağdaş özerk üniversitenin olanaklarını buluşturmak, üniversitede iyi öğretmen yetiştirme modelleri yaratmaktır. Bunun için ilk adım, üç büyük ilde birer “Eğitim Üniversitesi” kurmaktır” şeklinde konuştu.

16 Mart Öğretmen Okulları Kuruluşunun 171. yıl dönümü, Çanakkale Eğitim-İş Şubesi ve YK Köy Enstitüleri Derneği’nin ortak katıldığı bir etkinlikle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’na çelenk bırakma ve İstiklal Marşı’yla başlayan programda, topluluk adına sözü Eğitim-İş Şube Başkanı Ahmet Mantaş aldı.

Mantaş, konuşmasında, eğitimin ülke kalkınmasına olan önemini vurgulayarak “Bir ülkenin geleceğinin mimarı, öğretmenlerdir. Bir ülkenin kalkınmasında, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde, toplumdaki huzur ve sosyal barışın sağlanmasında, bireylerin sosyalleşmesi ve toplumsal hayata hazırlanmasında, toplumun kültür ve değerlerinin genç kuşaklara aktarılmasında öğretmenlerin rolü büyüktür. Yeni nesillerin niteliği de hiç kuşkusuz onu yetiştiren öğretmenlerin niteliği ile özdeş olacaktır” şeklinde konuştu.

Öğretmen yetiştirmenin önündeki engelleri sıraladı

Mantaş, eğitimin önündeki engeller içinde “Eğitim fakültelerine yeterli öğretim üyesinin sağlanamaması, fakültelere ihtiyaçtan fazla öğrenci alınması, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının en çok eğitim fakültelerinde olması, öğretmen yetiştirme projesinin başarılı bir şekilde yürütülebilmesinin önündeki en büyük engeli oluşturmaktadır” sözlerini kullandı.

“Çözüm ‘Eğitim Üniversitesi’ kurmak!”

Türkiye’deki eğitim sorununu çözmenin köy enstitüleri benzeri bir oluşumu ülkeye geri kazandırmaktan geçtiğini söyleyen Mantaş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bugün yapılacak iş, Köy Enstitüleri’nin felsefesi ile çağdaş özerk üniversitenin olanaklarını buluşturmak, üniversitede iyi öğretmen yetiştirme modelleri yaratmaktır. Bunun için ilk adım, üç büyük ilde birer “Eğitim Üniversitesi” kurmaktır. Bu üniversiteler, yakınlarındaki eğitim fakültelerini burada toplayarak yeni birimler oluşturmalıdır. Teknoloji ve ekonomi üniversitelerinin, enstitülerinin kurulabildiği ülkemizde, çok değişik branşlarda öğretmen yetiştiren bölüm ve dallardan oluşan 2Eğitim Üniversitesi’ de kurulabilir.”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com