TKDK’den Bilgilendirme Toplantısı…

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) ve Çanakkale Ticaret Borsası ve TKDK Çanakkale İl Koordinatörlüğü işbirliğinde, Çanakkale Ticaret Borsası Konferans Salonunda, ‘IPARD II Programı Beşinci Başvuru Çağrı İlanı’ kapsamında borsa üyeleri ve Çanakkale’deki üreticilerin katılımlarıyla bir bilgilendirme toplantısı yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 16 Şubat 2019 tarihinde ‘Beşinci Başvuru Çağrı İlanı’na çıktı. Bu kapsamda Çanakkale’nin de içinde yer aldığı 42 ilde, ‘Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar’ tedbiri ile tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımlar tedbiri kapsamında başvuruların kabul edileceği açıklandı.

Bu kapsamda, geçtiğimiz gün Çanakkale Ticaret Borsası ve TKDK Çanakkale İl Koordinatörlüğü işbirliğinde, Çanakkale Ticaret Borsası Konferans Salonunda, ‘IPARD II Programı Beşinci Başvuru Çağrı İlanı’ kapsamında borsa üyeleri ve Çanakkale’deki üreticilerin katılımlarıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda açılış konuşması Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Akgül yaptı. Akgül, konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“2023 hedeflerine katkı sağlamalıyız!”

“İş dünyası temsilcileri olarak TKDK tarafından sağlanan destekleri çok önemsiyoruz. İlimizin bu hibelerden daha fazla yararlanması gerektiği inancındayız. Bu desteklerle hayata geçirilecek olan projeler, Çanakkale ekonomisinin canlanmasına, bölgemizin kalkınmasına sebep olacak, Ülkemizin 2023 hedeflerine katkı sağlayacak, aynı zamanda istihdam sayısını artıracaktır.”

Çanakkale’nin tarımda marka kent olduğunu belirten Akgül, kentteki tarım potansiyelini en iyi şekilde kullanarak verimliliği arttırmak, markalaşmış ve markalaşma niteliğine sahip var olan birçok ürünümüzün ihracat potansiyelini arttırmak amacında olduklarının da altını çizdi.

“Amacımız çiftçinin daha fazla kazanmasıdır”

Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Akgül’ün ardından Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Şube Müdürü İbrahim Gölçük konuşma gerçekleştirdi. Gölçük,  “IPARD 2 kapsamında 2018 yılına kadar 11 etapta 115 proje gerçekleştirdik. Bunlara ödediğimiz hibe tutarı yaklaşık 23 milyon. Bu projelerimiz ekonomik yatırımlar kapsamındaki projeler. Bunun yanında bireysel sulama ekipmanları desteklenmesi ve genç çiftçi projeleri olarak 3.493 proje gerçekleşmiştir. Bunlara ödenen bugüne kadarki miktar 61 milyon liradır. Şuan devam etmekte olan 12.etap projelerimiz 38 proje, yaklaşık tutarı 4,5 milyon civarında. Onlar da mayıs sonu itibari ile nihayet bulacaktır. 13. etap projeleri için Bakanlık olarak kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında nisan, mayıs gibi yeni bir tebliğimizin açıklanacağını bekliyoruz. Amacımız çiftçimizin daha fazla kazanmasıdır” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından söz alan TKDK İl Koordinatörü Hasan İskender ise ‘Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ yapısı, işlevi ve bugüne kadar gerçekleştirdikleri projeler hakkında detaylı bilgiler verdi. Toplantı, bunun akabinde ise soru cevap ile devam etti.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com