Okyay: “Ekonomi Son Çeyrekte Yüzde 3 Küçüldü!”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Mart 2019 ayı olağan Meclis toplantısı dün, saat 16.00’da ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay, ekonominin geldiği noktadan dem vurarak “2018’in son çeyreğinde, ekonomi yüzde 3 küçüldü ve böylece 2018 için büyüme hızımız yüzde 2.6 olarak gerçekleşti. Detaylara baktığımızda 2018 yılında tarım sektörü yüzde 1,3, sanayi sektörü yüzde 1,1 ve hizmetler sektörü yüzde 5,6 büyürken, inşaat sektörünün ise yüzde 1,9 küçüldüğünü görüyoruz” şeklinde konuştu.

ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirilen Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Mart 2019 ayı olağan meclis toplantısında önemli konular ele alındı. Cumhur İttifakı AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider’in de katıldığı toplantıda açılış konuşmasını Meclis Başkanı Osman Okyay yaptı.

“İnşaat sektörü 1,9 küçüldü”

Okyay, konuşmasında ülke olarak içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntıları ele alarak şöyle konuştu: “2019 yılının ilk çeyreğini geride bırakıyoruz. Pazartesi günü 2018 büyüme rakamları açıklandı. Beklendiği gibi ekonomi son çeyrekte yüzde 3 küçüldü ve böylece 2018 yılı büyüme hızımız yüzde 2.6 olarak gerçekleşti. Detaylara baktığımızda 2018 yılında tarım sektörü yüzde 1,3, sanayi sektörü yüzde 1,1 ve hizmetler sektörü yüzde 5,6 büyürken, inşaat sektörünün ise yüzde 1,9 küçüldüğünü görüyoruz. Son çeyrekteki küçülmenin, satın alma gücündeki erozyondan ve ekonomide dengelenme programından kaynaklandığını söylemek mümkün. İhracat artışı, iç talepteki daralmayı ikame edemediği için son çeyrekteki küçülmenin 2019’un ilk çeyreğine de sirayet ettiğini yaşayarak görüyoruz. Seçimlerden sonra, reel sektör şirketlerinin mali yapısını güçlendirecek, özellikle sanayi ve inşaat sektörlerinde ve de özel tüketim harcamaları ile sabit sermaye yatırımları harcamalarında toparlanmaya destek olacak adımlar atılırsa, durgunluğu daha fazla derinleşmeden önlemek imkan dahilinde olacaktır. Bu nedenle, 2019 yılını karamsarlığa kapılmadan ama tedbiri de elden bırakmadan temkinli bir şekilde geçirmek hepimizin hayrınadır.”

“İki bakandan iki ayrı müjde aldık”

“Geçtiğimiz günlerde kentimizi ziyaret eden iki bakandan iki ayrı müjde aldık. İlki, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi altyapı ihalesinin tarihinin netleştiğine dair… Tarım Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin de Sarıçay’ın ıslahı ile ilgili açıklamaları bizi son derece sevindirdi. Başta da söylediğim gibi, mahalli idare seçimlerinin, bir hizmet yarışına dönmesi hepimizi ziyadesiyle memnun ediyor.”

“İstihdam seferberliği başladı!”

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu da gerçekleştirdiği kürsü konuşmasında ‘istihdam’ın altını çizdi. Aydoğdu “Biliyorsunuz 25 Şubat tarihinde “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla istihdam Seferberliği 2019 Programı başlatıldı. Başlıklar halinde özetlersek; Pakette yer alan Yeni İstihdama Ücret desteği ile İşverenler Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için üç ay boyunca prim ve verginin yanında ücret de ödemiyor. Yeni İstihdamın SGK Primine, Vergisine Desteği ile İşverenler Aralık 2020’ye kadar her yeni istihdam için 12 ay süresince SGK primlerini ve vergileri ödemiyor, kadın, genç ve engelli istihdamında ise bu destek 18 aya kadar devam ediyor. Kısa Çalışma Ödeneği ile iş yerinde çalışma sürelerini geçici olarak azaltmak durumunda kalan işverenlere 3 ay boyunca azaltılan süreye ilişkin çalışanlarının ücreti devletten…” sözlerine yer verdi.

Asgari ücret desteği…

Aydoğdu, konuşmasına asgari ücret desteği ile devam ederek şu ifadeleri kullandı: “Asgari Ücret Desteği kapsamında 2019 yılı için 12 ay süreyle çalışan sayısı 500’e kadar olan işverenlere aylık 150 TL, 500 ve üzeri çalışan olan işverenlere aylık 101 TL asgari ücret desteği veriliyor. ‘Düzenli Ödemeye Devamlı Destek’ sayesinde; SGK primlerini düzenli ödeyen işverenlere 5 puanlık indirim devletten… ‘Kalkınmaya İlave Destek’ kapsamında, kalkınmada öncelikli 51 ilde işverenler tarafından ödenmesi gereken SGK primlerinin 5 puanlık indirimine ilave olarak 6 puanlık ek indirim sağlanıyor.”

“Uçuş seferleri için Ayhan Bey’e teşekkür ediyorum”

“Sayın Ayhan Gider, Odamızı temsilen ben ve Akın Bey, ÇASİAD Başkanımız ile birlikte Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur ile görüştük ve İstanbul – Çanakkale uçuşlarının 15 Mart tarihinden itibaren haftada 3 gün olarak başlayacağı müjdesini aldık. Ayhan Bey’e tekrar teşekkür ediyorum. Bununla birlikte bir güzel haber de Ezine Gıda OSB Altyapı İnşaat İhalesinin 26 Mart 2019 tarihinde yapılacağı oldu. Bu müjdeyi de Sanayi ve Teknoloji Bakanımızdan aldık. Odamızın proje sahibi olarak başlattığı ve Çanakkale Valiliği himayelerinde sürdürdüğü çalışmalarda emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.”WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com