“14 Mart’a sahip çıkmamız gerekir”

14 Mart Tıp Bayramı dün, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bulunan konferans salonunda düzenlenen etkinlikle kutlandı.

14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle dün ÇOMÜ Tıp Fakültesi içerisinde yer alan konferans salonunda etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinlik ile Tıp Bayramı kutlandı. Programa; ÇOMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Demir, Çanakkale Tabip Odası Başkanı Eftal Yıldırım ve çok sayıda davetli katıldı.

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Demir programda kürsü konuşmasında bulundu. Demir, 14 Mart Tıp Bayramı’na sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.  Demir, “14 Mart bir direnişin adıdır. 14 Mart kurtuluş zaferimizin bir adıdır. O nedenle 14 Mart’a sahip çıkmak, 14 Mart’ı dile getirmek organizasyonlar yapmak sadece Tabipler Odasının, tıp fakültelerinin ve sağlık il müdürlüklerinin ukdesinde bir durum arz etmez. Bu 14 Mart’a tüm millet olarak sahip çıkmak gerekir. 14 Mart 1827 ülkemiz için modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Bundan tam 101 yıl önce 14 Mart 1919’da İstanbul’un işgal edildiği ilk günlerde yabancı işgal kuvvetlerine karşı bir direnişin adıdır 14 Mart. Başını Hikmet Boran’ın çektiği, tüm tıp öğrencilerinin destek olduğu bir harekettir 14 Mart. İlk defa 1919’da 14 Mart’ta kutlandı. 1976’dan bu yana tıp alanında çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı bilime katkılarının ödüllendirildiği ve tüm haftaya yayılan birçok etkinliğin yapıldığı bir hafta olarak da resmen belirlendi.  İnsana hizmet Hakka hizmettir. Bu mantıkla hizmetlerin en büyüğü de insan sağlığına hizmettir. Görevini layıkıyla yapanları huzurunuzda saygıyla selamlıyorum. Bu kutsal görevde yılmadan, azim ve şefkat ile çalışan tüm sağlık çalışanlarına minnet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com