TDD: ”Günümüz, Konumuz: Kadın!”

Topluma Destek Derneği’nin ‘Kadınlar Günü’ sebebiyle “Günümüz, Konumuz: Kadın” isimli bir söyleşi gerçekleştirdi. Yoğun ilginin olduğu etkinliğe, ÇOMÜ Öğretim Üyesi Dr. Elmaziye Töre Temiz, Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri Yeliz Kaçarlar, Çanakkale Ticaret Borsası Genel Sekreteri Sevcan Elver ve Çanakkale Kepez Hamidiye Mahallesi Muhtarı Ayşe Dereli katıldı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Topluma Destek Derneği(TDD) tarafından düzenlenen ‘Günümüz, konumuz: kadın’ söyleşisi de büyük ilgi gördü.

“Kadınlarımıza çok şey borçluyuz”

Söyleşinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Topluma Destek Derneği Başkanı Kahraman Uzan, “Toplumun her kesiminde ve üstlendikleri her görevde takdire şayan bir şekilde sorumluluklarını yerine getiren kadınlarımıza çok şey borçlu olduğumuz bir gerçektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yükselen Türk Milleti, Bilimden sanata, spordan edebiyata, iş hayatından siyasete kadar hayatın her alanında kadınların büyük emek ve başarılarına şahit olmuştur. Kadın elinin değdiği her yerde bir güzellik, emeğinin geçtiği her yerde bir derinlik bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

“Kadınlarımızın toplumsal birlik için hayati rolleri vardır”

Uzan, kadınlarımızın sosyal ve ekonomik hayatın içinde eşit, onurlu ve saygın bir yeri olması gerektiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Evinde anne, işyerinde çalışan, toplumda saygın bir fert olan kadınlarımızın ülkemizin toplumsal birliği ve dirliği için hayati rolleri olduğu bir gerçektir. Gelecek nesillerin yetişmesinde yeri doldurulamayacak bir önemi olan ve sevgiyi, inceliği öğreten yine onlardır. Ancak günümüzde kadınlarımızın maalesef hak ettikleri ilgiyi, desteği ve saygıyı yeterince gördüklerini söyleyemeyiz. Unutmamalıdır ki, demokrasinin uygulanmasını ve gelişmesini engelleyen etkenler ile kadın haklarının ihlal edilmesine yol açan hususlar bir ve aynıdır. Kadın haklarının evrensel, bölünmez, vazgeçilmez, ayrılmaz bir bütün olduğunu kabul etmek gerekir. Kadın haklarının aslında insan hakları olduğunu unutmamak gerekir.”

Gerçekleştirilen söyleşinin ve karşılıklı görüş alışverişinin ardından plaket ve çiçek takdimi ile etkinlik sona erdi.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com