Yayalar Biraz Dikkat!

Yayaların yılı oldu ya; öncelik yayalar da ya, akıl almaz şeyler oluyor. Daha önceleri de yazdık. Yayaların geçiş üstünlüğü oldu. Her yerden, her köşeden, her refüjden, yaya geçidi olsun olmasın, trafik ışığı bulunsun bulunmasın fark etmiyor; geçiş üstünlüğü yayaların! Ne yazık ki, yayalar konuyu böyle algılıyor. Geçen gün olan meydana gelen bir olayı anlatalım. Yaya olarak yürüyoruz. Aygaz Kavşağı, Petrol Ofisi’nin orası. Araçlara yeşil ışık yandı. Trafik akmaya başladı. Tam o esnada üç kadın yola girdi. Tabiİ ki araçlar mecburen durdu. Kadınlardan birisi bağırıp çağırmaya başladı. “Niye durmuyorsun? Niye geçiyorsun? Görmüyor musun? Yayalar geçiyor.” Yanlış anlaşılmasın. Sağa kontrollü dönüşten bahsetmiyoruz. Postanenin oradan geliyor araçlar. Sürücü ne yapsın? ”Hanımefendi. Bakınız yayalara kırmızı yanıyor. Geçemezsiniz.” Ne fayda. Kadın cazgır gibi bağırmaya devam etti. Tam kavşağın göbeğinde araçlar sıkıştı. Diğer yönden gelen araçlara yeşil yansa da yürüyemediler. Yayaların eğitilmeleri şart. Pankartlar asılmalı. Mesele anlatılmalı. Bir daha anlatalım. Trafik ışıkları ve trafik polislerinin olmadığı yerlerde, öncelik yayalarındır. Ancak, tek şart yaya geçidinden geçilmesidir. Olur olmaz yerlerden geçen yayaların öncelik hakkı yoktur. Trafik lambalarının bulunduğu yerlerde ise herkes hakkını razı gelecektir. Yani ışıklara uymak zorundadırlar. Bilmem anlaşıldı mı?

MOTOSİKLET TERÖRÜ

Motosiklet terörü devam ediyor. Çoğu plakasız, egzozu bağıran, trafik canavarları, yol iz, kural kaide dinlemeden trafiği alt üst ediyorlar. Trafik ekipleri, aşağı yukarı her gün denetim yapıyor. Ancak hangi birisiyle uğraşacaksın ki? Nereden geldikleri belli olmadan, aniden sağdan soldan bitiyorlar. Vatandaşın canı, Allah’a emanet. Tabiidir ki kurallara uyup, adam gibi motosiklet kullananlar da var. Onları tenzih ederiz. Belediye Başkan adayları, trafik ve park sorununu ön plana çıkartıyorlar. Oysaki Çanakkale’nin bir numaralı problemi motosikletlerdir. Merkezde kayıtlı 30 bine yakın Motosiklet vardır. Kayıtsızları da saymıyoruz. Trafikte olan olmayan sürücüler olsun yayalar olsun; motosiklet teröründen şikâyetçidir. Tez elden bu aymazların önü kesilmelidir. Bisikletleri saymıyoruz. Onlar da ne yazık ki bisiklet yollarını değil yaya kaldırımlarını kullanıyorlar.

GÜLMECE

Trafik polisi Temel’in kullandığı arabayı durdurur ve:

-Sizi tebrik ederim beyefendi, bugünkü kontrollerimizde emniyet kemeri takan tek sürücü sizsiniz bu yüzden size üç yüz milyon lira ödül vereceğiz, ne yapmayı düşünüyorsunuz, demiş.

Temel: -Hemen cidup bi ehliyet alacağım demiş.

-Ne! Senin ehliyetin yok mu? Demeye kalmadan yandan Fadime söze girmiş:

-Siz ona bakmayın memur bey içince hep böyle sapitiyi

Polis iyice sinirlenmeye başlamış. Derken arkadan Dursun:

-Ula ben size demedim mi çalıntı arabayla, yola çıkmayalım başımıza bir iş gelir diye. Trafik polisi iyice zıvanadan çıkmış ve bagajdan İdris atlamış:

-Noldi uşaklar, geçtik mi sınırı?

Sağlıcakla kalınız.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com