Deprem Riskine Karşı Uyarıcı Panel Düzenlendi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü ve AFAD işbirliği ‘Çanakkale ve Çevresinin Güncel Deprem Aktivitesi ve Yapılan Çalışmalar’ konulu bir panel düzenlendi. Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele Vali Orhan Tavlı, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Çanakkale İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Levent Yılmaz, kurum kuruluş müdürleri, ÇOMÜ’lü akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin haberine göre Vali Orhan Tavlı, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Çanakkale İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Levent Yılmaz, kurum kuruluş müdürleri, ÇOMÜ’lü akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen işbirliği ‘Çanakkale ve Çevresinin Güncel Deprem Aktivitesi ve Yapılan Çalışmalar’ konulu panel, yoğun ilgi gördü.

“Amaç, deprem riskini azaltıp onunla yaşamayı öğrenmek”

Panelde ilk olarak konuşan Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü Levent Yılmaz “Depremleri ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bu nedenle AFAD olarak deprem aktivitelerini ve hasarları nasıl en aza indiririz? Buradaki riskimizi nasıl belirleriz? Çağdaş bilim ve teknolojiden nasıl yararlanılırız? Deprem risklerini azaltarak onunla birlikte yaşamayı nasıl bir felsefe haline getiririz, diye çalışıyoruz. Bu bağlamda ilimizdeki tüm kurumlarla ortak çalışmalar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Bütün doğal felaketlere karşı kendimizi hazırladık”

Yılmaz’ın ardından konuşan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer ise acı kayıpların verildiği 1999 depremine dikkat çekerek “Türkiye’de o yıllarda devletin imkânları çok kısıtlıydı ve devlet gerekeni yapamayacak durumdaydı. O yıllardan bugüne gelindiğinde devletimiz bu konularla ilgili her türlü imkânı, hazırlığı, altyapıyı oluşturmuş durumda. Sadece depremle ilgili değil bütün doğal felaketlerde devletimiz imkânlarını müdahale etmek için hazır tutuyor hale geldi” ifadelerini kullandı.

Konuşmalarının ardından başlayan panelde sırasıyla ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, ÇOMÜ Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolga Bekler, AFAD’dan Dr. Feyza Nur Bekler konuyla ilgili sunumlar yaptı.

“Fiziki iyileştirmelere 250 Milyon TL harcadık”

Panelistlerin sunumlarının ardından Vali Orhan Tavlı, yaptığı kısa bir konuşma ile panele katılan tüm kurumlara teşekkürlerini sundu. Çanakkale merkez ve tüm ilçelerde fiziki iyileştirmeler kapsamında 250 Milyon TL para harcadıklarını vurgulayan Tavlı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine de bu sürece verdiği olumlu katkılardan dolayı minnettar olduğunu belirtti.